Fortsæt til indhold

Uambitiøst byråd svigter Syddjurs' unge og ældre

Der var ikke meget saft og kraft i partiernes fremlæggelser under 1. behandlingen af næste års budget i byrådssalen.

Debat
Peter MalbækSpidskandidat for Liberal Alliance til KV25

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

»På sidste byrådsmøde blev direktionens budgetoplæg ”behandlet” og sendt videre i processen med henblik på forhandling og endelig vedtagelse på næste møde.

Der var ikke meget saft og kraft i partiernes fremlæggelser.

Ingen partier sagde noget, som nogen kunne være uenig i. Det var en tam forestilling at følge.

Der er ellers nok at tage fat i, når man læser direktionens budgetoplæg og ”omstillingskataloget”.

Det var en tam forestilling at følge.

For de unge er der rigtig mange dårlige nyheder – man skulle sandelig ikke tro, at byrådet reelt ønsker at investere i vores unge, når man overhovedet vil overveje nogle af disse forslag:

- Forebyggende rusmiddelbehandling fjernes, da det ikke er lovpligtigt. Det er da en helt forkert vej at gå – især med tanke på risikoen for at misbrug af opioider spreder sig blandt de unge (og voksne). Liberal Alliance står for en styrkelse af den forbyggende indsats.

- Forældrebetalingen til ungdomsskolen øges fra 400 kr. til 1200 kr. Væk med det forslag – det bringer ikke noget godt med sig.

- Nedlæggelse af Skoleastronauterne, som har bl.a. har til formål at fremme trivslen blandt de unge. Vi skal styrke indsatsen for bedre trivsel blandt de unge. Historisk har skoleastronauterne haft kontakt til mange hundrede elever.

- Reduktioner i PPR – igen en forkert vej at gå i dagens Danmark

- ”Ved ansættelse af mere personale uden en uddannelse kan vi spare 2 mio. kr. i dagtilbud” Det citat fra kataloget lyder uhyggeligt – gad vide hvor vi ellers kan spare penge på ved at ansætte medarbejdere uden uddannelse ?? Ledelsen ? Økonomiafdelingen ? Skolerne ? Nej vel!

- ”Justeringer” ift. folkeskolen skal spare 2,1 mio kr. Vi ønsker en markant styrkelse af folkeskolen.

På ældreområdet bemærker man en række forslag til øget brugerbetaling og mindre personlig frihed (klippekort). Liberal Alliance vil have mere valgfrihed.

Der er også en række fornuftige forslag i omstillingskataloget, men vi savner ambitioner, innovation og en positiv tilgang i budgetprocessen. Ekstra midler er kun tilført områder, hvor der er er et hul mellem forbrug og budget.

Kommunikationen fra politikere og forvaltning koncentrer sig om besparelser og grønthøsteren kører derfor friskt omkring i stort set alle forvaltningsområder.

Det må være stærkt demotiverende for medarbejderne i kommunen og det hjælper bestemt ikke på at fastholde dygtige medarbejdere til de mange vigtige opgaver, de løser for borgerne.

I Liberal Alliance undrer vi os over den ensidige fokus på besparelser. Når vi ser på tallene, er der budgetteret med en stigning i kommunens indtægter på 123 mio. kr. Der er plads til ambitioner og til at grønthøsteren kører ind i laden igen.

Liberal Alliance opfordrer byrådet til at tage besparelserne på ungeområdet af bordet og i stedet fokusere på en samlet og ambitiøs plan for udvikling af ungeområdet. Det vil vi gerne bidrage til når vi bliver repræsenteret i byrådet efter næste kommunalvalg.«