Fortsæt til indhold

Det er jul, det er cool

Byens parter, organisationer og Aarhus Kommune bør kunne hæve ambitionerne i et gensidigt samarbejde.

Debat
Claus BechDirektør, Aarhus City Forening

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

Aarhus City Forening hilser jule-beslutningsforslaget fra de 15 byrådspolitikere i byrådet meget velkommen.

Det har i mange år været et stort ønske fra Aarhus City Forening at udvikle og forankre arbejdet omkring et magisk Aarhus-juleunivers hos Aarhus Kommune. Både delvist økonomisk og æstetisk, og samtidig inddrage byens Stadsarkitekt, Teknik og Miljø samt Borgmesterens Afdeling, som jeg tidligere har haft gode, kreative og konstruktive møder med i forhold til at løfte hele byens jule set-up.

Dialogerne er dog desværre altid strandet på grund af økonomi og manglende politisk opbakning. Og som det opleves i dag, kan vi ikke være det bekendt, hvis ikke stjernehimlen på Strøget ville være der – samt naturligvis julemarkederne i Den Gamle By og Tivoli Friheden med hver deres særlige unikke identitet. Både Store Torv og Bispetorvet står nemlig mere eller mindre gabende tomme i julemånederne og udstråler alt andet end kvalitet og julestemning.

Man kan forestille sig et stort lysende julemarked med juleboder med en særlig Aarhus-DNA i den kommende nye Musikhuspark.
Claus Bech, direktør, Aarhus City Forening
Direktør for Aarhus City Forening, Claus Bech

Vi bør derfor kunne hæve ambitionerne i et gensidigt samarbejde med byens parter, organisationer og Aarhus Kommune og genopfinde Aarhus som Danmarks eller måske Nordens bedste juleby i et bredt forankret samarbejde til gavn for ikke mindst byens borgere i den mørke tid.

Specielt lyset er vigtigt, og her tænker jeg, at man kunne udvikle en form for helhedsplan omkring en mangfoldig julebelysning blandt gaderne og byens torve, som hver især kunne udstråle deres eget udtryk i samarbejde med de enkelte gadeområder og foreninger. Og man kan forestille sig et stort, lysende julemarked med juleboder med en særlig Aarhus-DNA i den kommende nye Musikhuspark ved den kommende nye skøjtebane.

Lad os derfor snart komme i arbejdstøjet, men først krydse fingre for, at resten af byrådet på onsdag stemmer ja tak til forslaget, og ikke mindst at byens nye borgmester også stiller sig positiv over for forslaget. Aarhus og aarhusianerne fortjener nemlig det bedste - ikke mindst i julemånederne, og sammen er vi stærkest.