Fortsæt til indhold

Erhvervslivet er hovednøglen

Debat
Mogens Nyholm (RV)2. viceborgmester

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

I hvidbogen ’Fremtidens Randers Kommune’ læses, at vores kommune er i en negativ spiral. Den negative spiral skal vendes, så udviklingen i stedet kan blive positivt selvforstærkende, er hvidbogens budskab.

Af udfordringer har vi blandt andet lav beskæftigelsesfrekvens, for få private arbejdspladser (især arbejdspladser med over 250 ansatte), mange udsatte børn og unge, og levetiden hos mændene er lav i forhold til sammenligningskommuner. Billedligt talt skal mange nøgler i spil for at vende den negative spiral, så udviklingen i stedet bliver selvforstærkende. Men hovednøglen til tackling af nævnte udfordringer er og bliver erhvervslivet i Randers Kommune, tænker Radikale Venstre - selvfølgelig enkelt formuleret.

Erhvervslivet er vejen til, at flere udsatte unge kommer i arbejde og får chancer i livet.

Flere virksomheder er vejen til højere beskæftigelsesfrekvens, lavere udgifter til indkomstoverførsler og færre borgere uden for arbejdsmarkedet. Erhvervslivet er vejen til, at flere udsatte unge kommer i arbejde og får chancer i livet. Selvfølgelig i tæt samspil med uddannelsesområdet. Ren win-win.

Det er den eneste reelle vej til mange flere skatteindtægter, der er basisgrundlaget for en positiv selvforstærkende effekt - og dermed vejen til positiv udvikling af vores kommune og vejen til bedre velfærd for alle.

Erhvervslivet i Randers Kommune savner politisk opmærksomhed. I en dugfrisk DI-rapport om lokal erhvervsvenlighed er der plads til forbedringer for Randers Kommune, læses der. Randers Byråd må tage fat på de lokale virksomheders opråb, som fremgår af DIs rapport. Kommunen må forbedre erhvervsservicen på de områder, erhvervslivet kritiserer.

Erhvervslivet er utilfredse med, at enkelte af vores erhvervsområder i Randers ikke betjenes med kollektiv trafik. Det må kunne løses på den korte bane, tænker Radikale Venstre.

Det er tydeligt, at skal de i alt ti udfordringer, der listes i hvidbogen, overvindes, er erhvervslivet hovednøglen, men der er også andre nøgler, vi må have i brug. Men disse er uden for dette læserbrevs vinkel.