Fortsæt til indhold

Intet lys-inferno på Aarhus Ø

Der findes løsninger, som kan minimere lysforstyrrelser fra vindmøller.

Debat
Mogens HaldPensioneret maskinmester, Aarhus

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

I Din Avis 24. december 2025 fremførte øjenlæge Flemming Jessen tre argumenter mod vindmøller på Aarhus Ø, som fortjener en kommentar.

Øjenlægen, for hvem synet naturligvis betyder noget, fremfører, at vindmøllerne vil have “blitzlys”, spørger om de er designet til turbulens, og vurderer at huspriserne på Ø vil falde.

Lad os starte med blitzlys: Det er rigtigt, at når man har med konstruktioner nær eller over 150 meter at gøre, så skal der fly-markering på. Det ser vi bl.a. på Lighthouse, havnekranerne, byggekraner, og det ser vi på Mindet. Øjenlægen sætter sikkert også pris på disse lys, som dog ikke gør meget for den grønne omstilling. Hvad angår vindmøller, er det dog muligt at indføre en løsning, så disse lys kun aktiveres, når vandflyveren (og evt. andre fly) er i nærheden, det vil sige de således ikke vil være tændt hele tiden. Det er heller ikke givet, at der skal være lys på tårnene, men nacelle-lys er dog et krav. Anordningen er brugt på tusindvis af vindmøller i Tyskland og testes p.t. i Danmark.

Så kaster øjenlægen sig ud i spørgsmål til vingeteknologi, men der kan jeg berolige øjenlægen med, at vingerne er designet præcis til de forhold, der gør sig gældende på Aarhus Havn. Det er ikke ualmindeligt, at vindmøller står i nærheden af byer, træer, bjerge og andre konstruktioner, som kan skabe turbulens.

Sidst, men ikke mindst, gentager øjenlægen en gammel traver, at huspriserne vil falde. Ud over at man med et glimt i øjet kunne anmærke, at så vil flere have råd til at bo på Aarhus Ø, må man med mere alvorlig mine konstatere, at husprisen næppe falder pga. vindmøller, der står ca. 2 km fra Aarhus Ø, hvor man ser ud over en stor industrihavn med mange kraner, og flere kommer til i forbindelse med omni-terminalen og desuden mange skorstene.