Her skal en ny skole og daginstitution ligge
Korsholm Skole er slidt og for lille. Derfor skal en helt ny skole bygges – nu er placeringen til den nye skole udpeget.
Ved sidste års budgetforlig var den helt store nyhed, at Favrskov Byråd havde prioriteret 113 millioner kroner til at bygge en splinterny Korsholm Skole samt fritids- og dagtilbud i Foldby-Norring.
Nu er området til den nye skole udpeget, og derfor går arbejdet med at lave en ny lokalplan for stedet i gang.
Den nye skole, som skal erstatte den eksisterende gamle, slidte og for lille skole, kommer til at ligge cirka 800 meter længere henne ad Damsbrovej, helt præcist nord for Damsbrovej 28.
Lokalplanen vil dække hele den mark, som ligger netop dér. Den ene halvdel af marken går til skole, den anden bliver til et nyt boligområde med 30-35 boliger – primært villaer.
Sådan står der i referatet fra seneste møde i Plan- og Landdistriktsudvalget.
Byen vokser markant
Der er behov for at bygge en ny skole, fritids- og dagtilbud i området af to grunde:
Dels er der et stigende børnetal i både skole og dagtilbud. Foldby-Norring forventes de kommende 20 år at vokse med 25 procent til mere end 1.800 indbyggere. Denne befolkningstilvækst betyder også flere børn i skole og dagtilbud.
Dels er det ikke pædagogisk og økonomisk fordelagtigt at renovere og tilpasse de eksisterende bygninger. Bygningernes stand er for ringe, og udformningen er ikke optimal.
Byrådet valgte i budgetforliget, at den nye skole skal have en helt ny placering, både fordi den eksisterende skole så kan benyttes i opførelsesfasen, og fordi en ny placering giver mulighed for bedre udearealer og markant mindre støjbelastning.
I processen med at finde et egnet areal til den nye skole samt fritids- og dagtilbuddet har en række kriterier været i spil: Arealet skal være på minimum 3,5 hektar, der skal være mulighed for en sikker skolevej, og det skal være i nærhed til attraktive omgivelser.
»En placering nær Korsholm Stadion har været undersøgt, men arealerne er her begrænsede af lugt fra et nærliggende dyrehold, som umiddelbart gør planlægning vanskelig,« lyder det i referatet fra Plan- og Landdistriktsudvalgets seneste møde.
Den valgte placering er dog fortsat i kort afstand til Korsholm Stadion, og der er kort til Norring Møllebæk, som kan bidrage med natur og udeliv til dagligdagen.
Udkastet til den nye lokalplan kommer til politisk behandling i efteråret 2024 og efterfølgende i offentlig høring. Den bliver endelig politisk behandlet i foråret 2025.
Klar til brug i 2029
Samtidig med at Plan- og Landdistriktsudvalget godkendte, at lokalplans-processen kan gå i gang, så godkendte udvalget også en anlægsbevilling på 7,4 millioner kroner, som skal dække bygherreomkostninger, forundersøgelser og udgifter til en ekstern totalrådgiver.
Udvalget godkendte også en midlertidig udvidelse af de eksisterende undervisningsarealer ved Korsholm Skole fra starten af 2025, og indtil byggeriet af den ny skole forventes færdigt i slutningen af 2028. Udvidelsen vil være i form af en lejet pavillon. Her vil der være to undervisningslokaler samt tilhørende garderobe og toiletter til førskolen. Pavillonen placeres i skolegården.
De samme punkter skal Børne- og Skoleudvalget samt Teknik- og Miljøudvalget også forholde sig til, før Økonomiudvalget og til sidst Byrådet forholder sig til sagerne.
Det nye byggeri er efter planen klar til at blive taget i brug i januar 2029.