Fortsæt til indhold

Lions leverer på Mors dag: »En fornøjelse at vi kan hjælpe hinanden i lokalsamfundet«

Lokale klubber tjener en skilling til deres velgørende arbejde.

Favrskov
jr

Hadsten Blomster har indgået et samarbejde med Lions klub Hinnerup og Lions klub Hadsten om at levere blomster til Mors Dag, som er søndag 12. maj.

De to lokale Lions klubber har fået tjansen med at udbringe de 400-450 buketter blomster, som blomsterbutikken forventer at få bestillinger på i postnumrene 8370 Hadsten, 8382 Hinnerup og 8471 Sabro.

Samarbejdspartnerne oplyser i en pressemeddelelse, at der er tale om et win-win samarbejde. Butikkens faste bude kan på ingen måde nå at udbringe de mange buketter på Mors dag. Det kan medlemmerne af de to Lions klubber, der desuden har den fordel, at de er meget lokalkendte.

»Det er en fornøjelse at vi kan hjælpe hinanden i lokalsamfundet. En af klubbens ægtefæller er vores madmor og sørger for forplejning, så budene får fyldt energi på i løbet af dagen.«

Lions klubberne bliver betalt for leveringerne og kan dermed hjælpe endnu flere udsatte borgere, både lokalt og internationalt.