Fortsæt til indhold

Ny gravemaskine er på hjul, og det sparer tid for Magnus Frisch

Den lokale entreprenør måtte købe nye maskiner, da han landede aftale med Favrskov Forsyning.

Favrskov
jr

Entreprenør Magnus Frisch bevægede sig ind i ukendt terræn, da han for nylig udvidede maskinparken med en ny gravemaskine. Stik imod sædvane i Hammel-virksomheden kører den nemlig ikke på bælter, men på hjul.

»Vi fik en rammeaftale med Favrskov Forsyning, som løbende medfører opgaver med forsyningsnettet rundt om i lokalområdet. Dermed skal vi flytte arbejdssted jævnligt indenfor begrænsede afstande. Og så er det ikke særlig praktisk hele tiden at skulle have transport af en gravemaskine på bælter. Vores nye hjulgraver kan selv køre fra arbejdssted til arbejdssted,« forklarer Magnus Frisch i en pressemeddelelse.

Etableret af bedstefar

Det er faktisk ikke ham, der har lagt navn til entreprenørfirmaet. Det gjorde hans bedstefar, kloakmester Magnus Frisch, da han etablerede sig som selvstændig entreprenør i 1938 med fokus på primært dræning. I 1981 overtog sønnen Gert Frisch entreprenør- og kloakmesterfirmaet. Gert Frisch døde i 2019, og så overtog tredje generation familiefirmaet. Og dermed kom chefen igen til at hedde Magnus Frisch.

Det gør fjerde generation med garanti ikke, men børnene Agnes på syv år og Arthur på fire er umiddelbart gode bud på den næste direktør Frisch.

Kloak igen

I modsætning til sin bedstefar havde Magnus Frisch ”junior” ikke autorisation som kloakmester, da han overtog firmaet. Det kom på plads inden for det første års tid, og dermed kunne Hammel-firmaet igen sætte kloakarbejde på listen over arbejdsopgaver. De omfatter tillige jord, belægning og naturgenopretning, og Magnus Frisch A/S netop har sikret sig en rammeaftale med Aarhus Kommune om pleje af vandløb.

Det bliver dog opgaverne for Favrskov Forsyning, der kommer til at se mest til den nye 14 tons hjulgravemaskine i fast selskab med en otte tons entreprenørvogn, som blev købt samtidig med hjulgraveren. Og nu da han var i gang, kunne Magnus Frisch også godt bruge en ny minigraver udstyret med en tiltrotator.

»Minigraveren kan nå ned også til de lidt dybere brud, når vi arbejder med kloakker. Og sammen med rotortilten er maskinen ideel til både fjernvarme, el og kloak,« fortæller Magnus Frisch.

De tre nye maskiner var alle på arbejde, da den lokale entreprenør for nylig udførte arbejdet med at forskønne forpladsen til Kulturhuse Sløjfen i Hadsten. Hammel-entreprenørens folk og maskiner etablerede blandt andet to større områder med henholdsvis granitfliser og græsarmering og derudover amfi-scene og tribune.