Fortsæt til indhold

En nat i naturen for børnefamilier

Byt murstene ud med et shelter for en dag og nyd naturens nattetimer.

Favrskov
mw

Bålet tændes, mørket falder på og alle rykker lidt tættere sammen.

7. september arrangerer Kirken i Hinnerup aktiviteter i naturen for børn. Klokken 16 ved Vitten Forsamlingshus bliver bålet tændt og legene går igang. Senere på aften er der mad omkring bålet, historier fortælles og skumfiduser ristes, til de smelter. Efterfølgende er der guitarkoncert.

Efter koncerten er der aktiviteter for voksne, blandt andet en nattevandring på en times tid.

Man kan deltage i det hele eller i dele af arrangementet. Har man lyst, kan man også blive og overnatte i shelter eller i eget telt. Om morgenen tændes der bål på ny, kaffe brygges og brød bages.

’Nat i Naturen’ er et landdsdækkende partnerskab mellem Det Danske Spejderkorps, Friluftsrådet, Naturstyrelsen og Ungdomsringen, der opfordrer danskerne til at komme ud og opleve naturen om natten lørdag og søndag den første hele weekend i september.

Det kræver tilmelding at være med. Det gøres på kirkenihinnerup.dk

Deltagelse er gratis.