Fortsæt til indhold

To 81-årige kvinder udsat for groft svindelnummer

To ældre kvinder fra Vordingborg Kommune er mandag og onsdag blevet udsat for »grænseoverskridende« svindelnumre.

Krimi
af

To ældre kvinder, begge på 81 år og fra Vordingborg Kommune, er i denne uge blevet fuppet og franarret deres dankort.

Det melder Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi i døgnrapporten.

En kvinde fra Præstø blev mandag ringet op af en person, der udgav sig for at være fra Digitaliseringsstyrelsen. Og i forbindelse med overgangen fra “NemID” til “MitID” forklarede personen, at der var gået noget galt, og at han derfor over telefonen måtte ”stille kvinden om” til hendes pengeinstitut. Her fik hun efterfølgende fortalt, at en medarbejder ville kigge forbi på hendes private adresse og hente hendes dankort – og kort efter ankom der ganske rigtigt en yngre mand til kvindens adresse og fik udleveret dankortet.

Derefter lykkedes det personen at hæve et større, kontant beløb på dankortet.

Onsdag oplevede en kvinde i Stege så omtrent samme svindelnummer. Kvinden fra Stege blev nemlig onsdag ringet op af en person, der denne gang udgav sig for at være fra banken. Her fik kvinden fortalt, at der var noget helt galt med hendes dankort, som derfor skulle ombyttes. Og kort efter ankom der en medarbejder til kvindens privatadresse, som efterfølgende fik udleveret hendes dankort.

I dette tilfælde formåede gerningsmanden også at hæve et større, kontant beløb fra kvindens konto.

“Medarbejderen” beskrives af politiet i begge tilfælde til at være cirka 25-30 år, dansk af udseende med kort hår og almindelig af bygning. Vedkommende havde sorte bukser på og en hvid skjorte.

Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi opfordrer nu til, at man er på vagt over for den slags fupnumre. Og borgere der oplever lignende svindel bedes kontakte politiet på 114.

Selvom fremgangsmåden umiddelbart lader til at være nogenlunde ens i forhold til de to fupnumre, så er det ifølge politiet endnu for tidligt at slå fast med sikkerhed, om der er tale om samme gerningsmænd.