Første principielle dom i landet: Leaset bil konfiskeret efter vanvidskørsel
En principiel dom ved Retten i Viborg slår fast, at et leaset køretøj kan konfiskeres, hvis det bliver brugt til vanvidskørsel.
Fredag blev der afsagt en ret prinicpiel dom i en sag om vanvidskørsel ved Retten i Viborg.
Dommen falder præcis et år efter, at nye regler om vanvidskørsel trådte i kraft. Regler, der blandt andet gav politiet mulighed for at beslaglægge køretøjer, der benyttes til vanvidskørsel.
Et hav af biler blev efterfølgende beslaglagt, og flere af dem var leaset, hvilket vakte en del kritik fra leasingfirmaerne, der ejer bilerne.
Men politiet har ret til at beslaglægge alle slags køretøjer, uanset om de er ejet, lejet, lånt eller leaset, har domstolen i Viborg nu slået fast i en sag omhandlende en 44-årig mand.
Den første sag omhandlende en leaset bil, siden reglerne trådte i kraft.
Den 44-årige mand brugte den leasede bil til i december 2021 at køre 122 km/t på en strækning i den vestlige del af Viborg, hvor den tilladte hastighed var 50 km/t.
Manden blev udover konfiskationen idømt 20 dages betinget fængsel og tre års ubetinget frakendelse af kørekortet.
»Jeg er tilfreds med, at retten har været enige med os i, at bilen skulle konfiskeres, når den har været anvendt til vanvidskørsel – også selvom den har været leaset. Med dagens dom forventer vi, at flere leasede biler, der er blevet beslaglagt af politiet også vil blive konfiskeret ved retten, da den første sag altid er den sværeste at løfte,« siger Regin Østergaard, der er specialkonsulent hos Midt- og Vestjyllands Politi og været politianklager på sagen, i en pressemeddelelse.
Den 44-årige mand har nu 14 dage til at tage stilling til, om han ønsker at modtage dommen eller anke til landsretten. Han blev desuden dømt til at betale sagens omkostninger.
På landsplan er det i alt blevet til 996 beslaglagte køretøjer i forbindelse med vanvidskørsel.