Gik på pub efter indbrud på McDonald's
24-årig mand varetægtsfængslet efter indbrud på McDonald's på Store Torv i Aarhus
Østjyllands Politi fik natten til søndag klokken 04.50 en anmeldelse om, at der lige havde været indbrud på McDonald's på Store Torv i Aarhus.
To mænd var brudt ind gennem en dør ved brandtrappen og havde fået adgang til personalerum og lageret. De blev dog opdaget af ansatte (restauranten har døgnåbent fra onsdag til lørdag), hvorefter de stak af - angiveligt uden at få noget med sig fra restauranten.
Politiet var hurtigt fremme og kunne med hjælp fra videoovervågning og personalets beskrivelser kort efter anholde en af tyvene, som befandt sig på en pub i nærheden.
Det var en 24-årig mand, som i dag er blevet fremstillet i grundlovsforhør i Retten i Aarhus. Politiet krævede ham varetægtsfængslet, fordi han er kendt for lignende kriminalitet. Han endte med at blive varetægtsfængslet frem til 1. marts.
Den 24-årige mand der blev fremstillet i grundlovsforhør kl. 1030, blev varetægtsfængslet indtil den 1. marts. #politidk https://t.co/FjCOBSt1TW
— Østjyllands Politi (@OjylPoliti) 3. februar 2019
Den anden mand, der var med til indbruddet, er fortsat på fri fod, men politiet har ud fra videoovervågningen en god idé om, hvem han er, oplyser Østjyllands Politis vagtchef Morten Bang Rasmussen til Lokalavisen.
jr