Fortsæt til indhold

Danskerne har fået nok: Denne bemærkning fra ekspedienter i butikker er møgirriterende

Danskerne er trætte af butikkernes forsøg på at få os til at købe mere af det usunde

Krimi
Arkiv

”Vil du have dobbelt op til den halve pris?”

Et spørgsmål i den stil bliver rigtig mange danskere stillet, når de i kiosken, på tankstationen eller lignende vil købe et pølsehorn, en croissant eller andre hurtige snacks og læskedrikke.

Men et flertal af danskerne er trætte af butikkernes forsøg på at få os til at købe mere af det usunde. Det viser en måling blandt et repræsentativt udsnit af befolkningen. Over halvdelen (56 pct.) af de adspurgte er irriterede over butikkernes forsøg på såkaldt mersalg af usunde mad- og drikkevarer, og af dem fortryder hver tredje, når de har købt noget ekstra.

Hjerteforeningen, Diabetesforeningen og Kræftens Bekæmpelse sætter derfor fokus på mersalg, som skal minde befolkningen om, at den usunde lokkemad ikke blot giver butikkerne flere penge i kassen. Det giver også forbrugerne ekstra kilo på sidebenene.

”Vi bliver hver dag fristet til at købe mere, end vi har brug for. Dermed risikerer vi, at overvægten kommer snigende. Køber man fx en caffe latte tre gange om ugen, kan det blive til to kilo ekstra på vægten på et år, hvis man bliver lokket til at vælge en stor i stedet for en lille,” hedder4 det i en pressemeddelelse fra Hjerteforeningen, Diabetesforeningen og Kræftens Bekæmpelse.