Inge-Britt faldt om på åben gade: Nu søger hun sin redningskvinde med barnevogn
Da Inge-Britt faldt i en baggård i Vordingborg, kom en kvinde med et lille barn til undsætning. Nu efterlyser hun sin redningskvinde.
Inge-Britt søger den unge søde "dame, der hjalp hende", da hun faldt i Vordingborg by. Det er Inge-Britts søn, Daniel Cooper, der på Facebook har lavet en efterlysning af den unge kvinde.
"Da min mor ikke har Facebook, hjælper jeg hende med at finde kvinden," skriver han i opslaget.
Herefter deler han den SMS, som hans mor, Inge-Britt, har sendt ham.
"Efterlysning af kvinde, som så mig falde i baggården ved Kids Coolshop legetøjsbutikken. Det skete onsdag den 19/12 2018 ved 12-tiden. Du kom gående med barnevogn og dit barn var cirka 1 år gammel."
"Du var iklædt tophue, mørk jakke og bukser. Jeg var iklædt rød jakke og sorte bukser. Du hjalp mig op inden, der kom nogen og hjalp mig hjem," står der i opslaget.
Inge-Britt skriver i SMS'en til sin søn, at hun meget gerne vil tale med den unge kvinde om episoden og sige tak for hjælpen, da "jeg ikkevar ved mine fulde fem, da alting skete."