Politiet: 29-årig kvinde voldtaget og røvet
En 36-årig mand er anholdt i en sag om voldtægt og røveri begået tirsdag 18. april.
Opdatering: Den 36-årige blev varetægtsfængslet i fire uger frem til onsdag den 17. maj. Han nægter sig skyldig. Kendelsen blev ikke kæret til landsretten, oplyser Østjyllands Politi på Twitter.
På en adresse i Hadsten er en 29-årig kvinde blevet voldtaget og røvet.
Forbrydelsen skulle have fundet sted tirsdag 18. april om formiddagen – politiet fik anmeldelsen klokken 11.35.
Ved patruljens ankomst til adressen kort efter havde den mistænkte forladt lejligheden.
»Han blev anholdt senere på eftermiddagen, da han vendte retur til den samme adresse,« oplyser Østjyllands Politi.
Manden fremstilles i grundlovsforhør ved Retten i Randers i dag.
En 36-årig mand er sigtet i sagen, og han fremstilles onsdag i grundlovsforhør ved Retten i Randers. Det oplyser Østjyllands Politi på Twitter.
Anklageren i sagen anmoder om dørlukning ved grundlovsforhøret, og derfor har politiet ikke flere oplysninger i sagen på nuværende tidspunkt.