Fortsæt til indhold

Kraftig røg fra brand: Luk døre og vinduer

Beredskabet har kæmpet mod flammerne i fire dage.

Krimi
jr/kijo

Den brand, der brød ud fredag på affalds- og genbrugssorteringsanlæg på Hadstenvej i Randers SV, giver stadig beredskabet problemer.

Samtidig opfordres borgere i området til at holde sig væk fra røgfanen – og samtidig lukke døre og vinduer og slukke for ventilationen.

Det oplyser Beredskab & Sikkerhed på X.

Samme sted skriver Østjyllands Politi, at der stadig kommer mange henvendelser fra borgere.

Billeder viser da også, at røgen kan ses på flere kilometers afstand.

Ifølge indsatsleder ved Østjyllands Brandvæsen, Simon Lund Bøgedam, er opgaven ressourcetung.

»Det er noget affaldsoplag, som brænder. Slukningsarbejdet er krævende,« sagde han fredag til avisen.

Slukningsarbejdet kræver, at de store bunker affald skilles ad, så gløderne inde i midten kan slukkes.

»Vi bruger entreprenørmaskiner til at skille det fra hinanden og gennemvande det, så vi er sikre på, at det ikke ulmer videre.«

Foto: Bjarke Kirkegaard Nielsen.
Brandbiler fra det meste af Østjylland er sendt til branden på Hadstenvej. Foto: Kian Johansen
Foto: Presse-fotos.dk.
Sort kvælende røg stiger op i den sydlige del af Randers. Foto: Kian Johansen
Røgen kan ses langvejs fra. Billedet er taget på Hammelvej, næsten tre kilometer væk. Foto: Kian Johansen