Opdatering: Den 32-årige blev varetægtsfængslet i fire uger. Det skriver Østjyllands Politi på X og oplyser samtidig, at han ikke kærede kendelsen.
Den 32-årig mand er fredag blevet fremstillet for en dommer – sigtet for brandstiftelse. Og ikke bare brandstiftelse, men efter straffelovens paragraf 180.
Det skriver TV2 Østjylland .
§ 180 Sætter nogen ild til egen eller fremmed ejendom under sådanne omstændigheder, at han indser, at andres liv derved udsættes for overhængende fare, eller det sker med forsæt til at volde omfattende ødelæggelse af fremmed ejendom eller til at befordre oprør, plyndring eller anden sådan forstyrrelse af samfundsordenen, straffes han med fængsel indtil på livstid.
Kilde: Danske Love
Ifølge tv-stationen, der var til stede ved grundlovsforhøret, virkede den 32-årige pænt uanfægtet af både situationen og alvorligheden.
Hør og se, hvordan Flavius fik vækket ejendommens beboere:
Der blev ikke nedlagt navneforbud i sagen. Dørene blev – af hensyn til efterforskningen – lukket.
Den sigtede nægtede sig skyldig.
Branden på Østervold:
Sagen kort: Natten til torsdag blev beboere på Østervold i Randers evakueret efter en brand, der sandsynligvis er opstået et sted under ejendommen, på et parkeringsdæk. Da beredskabet ankom lidt før klokken tre natten til torsdag stod flammerne op fra to biler på parkeringsdækket og en skraldespand var i brand. 45 beboere blev evakueret. 28 personer kom til skade i et eller andet omfang. Ingen beboere er ifølge operationschefen kommet alvorligt til skade, men otte personer blev ifølge Østjyllands Politi kørt på hospitalet. Beboerne skal nu genhuses.