Fortsæt til indhold

Woodstock hyldestkoncert i Røgen Forsamlingshus

Med 'Spring of love in Røgen 2022' 23. april hyldes tiden og musikken fra en af tidens musikalske milepæle.

Kultur og byliv
gs

Røgen Forsamlingshus er 23. april ramme om Woodstock ´69 hyldestkoncert under navnet ’Spring of love in Røgen 2022’, der byder på alle de kendte numre fra den festival, som er gået over i historien som en af tidens største og mest skelsættende kulturelle begivenheder.

I sensommeren ’69 samledes 450.000 mennesker foran en scene på en mark et par timer nord for New York. På scenen stod en nærmest endeløs række af tidens – og eftertidens - største musikalske ikoner, herunder Jimi Hendrix, Joe Cocker, Janis Joplin, Santana, The Who, The Band, Creedence Clearwater Revival og Crosby, Stills & Nash – for blot at nævne nogle få.

Satte dybe spor

Woodstock-festivalen foregik, mens Vietnamkrigen endnu var på sit højeste, i en tid præget af kold krig, våbenkapløb og raceopgør på den ene side og frisind, blomsterbørn og ”The Summer of Love” på den anden. Festivalen anses for at være et af højdepunkterne i sentredsernes ungdomsoprør og hippiebevægelsens opgør med bedagede samfundsstrukturer.

Et kulturelt nybrud, der herhjemme blandt andet førte til studenteroprøret i ’68, kønskampen i ’70erne samt grundlæggelsen af Christiania og Roskilde Festival i 1971.

Også musikalsk har Woodstock sat sig dybe spor i eftertiden. Festivalen står som et lysende monument over den innovative og legelystne ånd, som prægede i 60’ernes musik.

Rock n’ Roll-musikken var blevet allemandseje og flirtede med musikalske genrer fra hele verden, mens blues, folk og protestsangere oplevede en stor revival. Eksperimenterne i 60’erne var mange, og på få år gik musikken fra Buddy Holly, Elvis og Hank Williams til Jimi Hendrix, The Who og The Band.