Fortsæt til indhold

Kom med en tur i Operaen

Koncertforedrag i Ørsted Biograf er for alle, der vil lade sig rive med af en fascinerende fortælling og skøn musik.

Kultur og byliv
gs

Set udefra kan opera virke som en besynderlig kunstform. Men få andre kunstarter evner at gribe sit publikum på så mange planer, som opera gør, når det virkelig lykkes.

’En tur i Operaen’ søndag 1. oktober kl. 15 i Ørsted Biograf er et operaforedrag, en operakoncert og operafællessang i ét. Tag med på en rejse ind i en dybt fascinerende verden. Mød forførere og fuglefængere, vidunderbørn og verdensstjerner, og mærk suset fra mere end 400 års operahistorie.

Flere på vej

Foredraget kædes sammen af et koncertprogram med populære operauddrag fremført live, og publikum inviteres også til selv at synge med og give den som operasangere.

Der kræves ingen forkundskaber. Koncertforedraget er for alle, der vil lade sig rive med af en fascinerende fortælling og skøn musik.

Og 4. februar 2024 er et arrangement med Puccinis 'La Boheme' på biografens program. Pressefoto

Søren Schelling (f. 1977) er sanger, operaformidler og forfatter, cand.mag. i litteratur, sprog, retorik og formidling fra Aarhus Universitet og har desuden studeret klassisk sang ved Det Jyske Musikkonservatorium.

’En tur i Operaen’ følges op af et operaarrangement med Mozarts ’Tryllefløjten’ 3. oktober og et arrangement med Puccinis ’La Boheme’ 4. februar 2024.

Entré.