Fortsæt til indhold

Justin Bieber går på gymnasiet i Tilst og r8dio holder liveshows

Teatret Svalegangens Off The Record scene skyder efteråret i gang med comedy, fanfiction og musical.

Kultur og byliv
gs

Fiktion, Virkelighed og Kult Sløjtlæsning hedder en forestilling, hvor de læser højt af Fanfiction om for eksempel Justin Bieber, som går på gymnasiet i Tilst.

Historierne er fundet på nettet og udvalgt specielt til denne aften. De er – mildt sagt – opfindsomme og underholdende.

Fiktion og virkelighed smelter også sammen i PB Sec., hvor de to værter fra satirepodcasten r8dios univers afholder liveshow. Sikkerhedsekspert Per Madsen er nærmest blevet kult og har denne aften sin makker Berit-Joy med sig på scenen.

Grin, Grin, Grin

Danmark har fået sin egen streamingtjeneste udelukkende for comedyshows. Den hedder ComedyKanalen.dk og aarhusianerne kan komme med til liveoptagelse af et nyt comedyshow, som lander på ComedyKanalen. Showet har ikke mindre end tre komikere på scenen. Henrik Danielsen, Niels Nørkjær og N.P. Henriksen optager alle hver deres comedyspecial denne aften.

Ruben Søltoft skal snart på landevejen med nyt show og derfor kommer han forbi og tager gode kollegaer med i showet Ruben Og Venner Soler Sig I Ingenting er titlen på Frederik Rosgaards nye comedyshow, hvor han med sin lune og underspillede stil prøver at finde dramaet og substansen i en ellers ordinær og kedsommelig tilværelse.

Off The Record starter efteråret 5. oktober med En Magisk Dreng. Det er testshow af en nyskreven musical om at vokse op i præstegården i en lille jysk by – som homoseksuel. Hvordan det er at føle sig ensom og anderledes og endelige finde frem til sit jeg.

Rock ’n Roll musik kender de fleste, men hvad er Ragtime? Og hvad kom der derimellem i musikkens udvikling? Det kan du få svaret og smagsprøver på i det musikalske foredrag Fra Ragtime Til Rock ’N Roll.

Der er mere musik i luften, når Lip Sync Battle genopstår. Her dyster komikere og skuespillere om publikums gunst, mens de mimer til kendte sange. Det er fuldstændigt fjollet og fuldstændig fantastisk.

Hvad Nu Hvis Du Måtte Bruge Vold? Den professionelle soldat Thomas Biehl lever et dobbeltliv, hvor han til tider er udsendt og andre tider arbejder som skuespiller i Danmark. Denne aften fortæller han om hvordan det er at være i det skift og hvad det gør ved et menneske at måtte bruge vold. Thomas fortæller om de menneskelige reaktioner når man er under ekstremt pres i Under Radaren Vol. 2