Fortsæt til indhold

Ulla Grøn bliver ny rektor for Kaospilot

Ulla Grøn afløser Christer Vindeløv-Lidzélius.

Kultur og byliv
ksa

Ulla Grøn bliver ny rektor for uddannelsen Kaospilot. Hun afløser Christer Vindeløv-Lidzélius, der var på posten i 17 år.

»Verden har brug for ledere, som kan drømme om, tro på og skabe bæredygtige forandringer, hvor både mennesker, samfund og forretning hænger sammen i en god balance. Det kan Kaospiloterne - og jeg glæder mig til at være med på den næste del af rejsen,« siger Ulla Grøn i en pressemeddelelse.

Hun kommer med en bred erfaring og et stort globalt netværk fra elleve år hos Grundfos, hvor hun først var ansvarlig for lederuddannelser, dernæst for Culture & Leadership, og de seneste tre år har hun været Global Head of Diversity, Equity & Inclusion (DE&I).

Ulla Grøn har desuden tidligere arbejdet med innovation og organisationsudvikling hos Region Midtjylland samt været forstander for den højskole, der i dag hedder Kalø Højskole.

Den nye rektor ser frem til at sætte både erfaringer og netværk i spil i Kaospilots lokaler i Filmbyen, hvor 100 studerende fra hele Europa har deres daglige gang. Udover den 3-årige uddannelse har Kaospilot adskillige masterclasses blandt andet i Japan, Spanien og Brasilien.

Den nye rektor er ikke helt fremmed for Kaospilot. I en periode på fem år agerede Ulla Grøn censor på skolen, og hun kender dermed til den kultur og undervisningsfilosofi, som Kaospilot er kendt for.

»For mig er Kaospilot en levende skole, der uddanner og efteruddanner ledere og forandringsagenter og styrker iværksætteri. Jeg var gennem en årrække censor på uddannelsen og mødte der mange dygtige og visionære studerende – og det har været en stor fornøjelse gennem årene at se flere af deres projekter blive virkeliggjort og også at møde dem senere som ledere eller konsulenter i både offentlige og private organisationer,« siger Ulla Grøn.

Om ansættelsen siger medarbejderrepræsentant i Kaospilots bestyrelse, Jesper Kjeldsen:

»Vi er utroligt glade for at kunne byde Ulla Grøn velkommen som vores nye rektor. Kaospilot er et særligt sted for mange mennesker, med et stort internationalt netværk og stærke værdier. Men vi er også en ambitiøs uddannelse, der ønsker at udvikle og udfordre den traditionelle måde at tænke uddannelse på. Vi har brug for en, som både kan holde historien samt værdierne, og som deler ambitionen om at udvikle Kaospilot som skole, men også som en organisation der har det regenerative lederskab i fokus. Det ansvar er vi overbeviste om, at Ulla Grøn er den rette til at løfte.«