Festlig fejring af Ramadan på Kulturhotellet i Rønde
Dansk-Syrisk Venskabsforening og Enhedslisten Syddjurs samles for at markere afslutningen på Ramadanen med en festlig begivenhed.
Glæd dig til en festlig eftermiddag på Kulturhotellet i Rønde lørdag 13. april, hvor Dansk-Syrisk Venskabsforening i Syddjurs og Enhedslisten inviterer alle interesserede til at deltage i fejringen af afslutningen på den månedslange faste, Ramadan.
Arrangementet, der løber fra kl. 13 til 16, byder på fællesspisning samt kulturelle indslag med fortælling, musik og dans.
Fællesskab og solidaritet er i fokus, da mange af de tilstedeværende syrere har en dobbelt flygtningebaggrund som statsløse palæstinensere og derfor føler en særlig tilknytning til situationen i Gaza. Gennem arrangementet ønsker arrangørerne at vise deres støtte og solidaritet med de berørte palæstinensere.
Den niende måned
Mohammad Steitan, statsløs palæstinenser og medlem af byrådet i Syddjurs for Enhedslisten, siger: »Vi er glade for at invitere alle interesserede til en festlig dag på Kulturhotellet, hvor vi vil fejre afslutningen på Ramadanen. Det er en mulighed for os at samles, dele vores kultur og vise solidaritet med vores palæstinensiske medmennesker i Gaza gennem frivillige donationer til støtte for forældreløse børn.«
Det er en fast del af muslimsk trospraksis at holde Ramadan, den niende måned i den islamiske kalender, hvor mange voksne, raske muslimer faster fra solopgang til solnedgang ved at afholde sig fra mad, drikke, rygning og sex. Når fasten er ovre, kulminerer det i én stor festlighed kaldet eid al-fitr. Eid betyder ’højtid’ eller ’fest’.
Deltagelse i arrangementet er gratis, men der vil være mulighed for at give en frivillig donation på dagen. Pengene vil gå til støtte for forældreløse børn i Gaza.