Lokale fotografer udstiller pletskud fra dit nærområde – og du kan også være med
Der er fernisering på udstillingen 27. oktober, hvor der vil være oplæg om fotografi.
Bor du i området omkring Søften og Foldby, og har du taget et pletskud i nærområdet med dit kamera?
Så har du mulighed for at være med i det, der er årets sidste kunstudstilling i Søften-Foldby Sognegård, fortæller kunstudvalget under Søften-Foldby Menighedsråd i en pressemeddelelse.
”Pletskud fra dit nærområde”, som udstillingen hedder, er en gratis udstilling, hvor lokale bidrager med deres fotografier. Idéen er, at det kan være med til at styrke det lokale fællesskab og at sognegårdens vægge bliver en platform, hvor folk har mulighed for at vise deres billeder - og hobby - frem.
Der vil blandt andet være billeder fra Naturstien, Hattemagerskoven, Mølballe, Foldby Kirke og Søften Kirke - steder, som udstillingens besøgende sikkert vil kunne genkende.
Der er fernisering på udstillingen søndag 27. oktober, hvor der vil være oplæg fra mennesker, der har en passion for fotografi, blandt andet Jørn Bailum og Tommy Astrup, der begge er fra Søften. Signe Mørch Allerslev og andre vil fortælle om Favrskov Fotoklub, og Inge Astrup vil fortælle om fotos fra Egnsarkivet. Desuden vil der være udstillere, der vil fortælle om deres udstillede fotos.
Herefter kan udstillingen ses i sognegårdens normale åbningstid, til sognegårdens arrangementer samt søndag 17. november og søndag 8. december. Udstillingen afsluttes 17. december, så udstillerne kan få deres fotos med hjem.
Vil du selv deltage på udstillingen med dit pletskud, kan du indlevere det i sognegården eller sende dem til kirkekultur@softenfoldbykirker.dk senest tirsdag 22. oktober. Kirkekontoret vil printe billederne ud, og kunstudvalget står for ophængningen.