Kalder alle byens børn: Se Julemanden komme sejlende fra Nord
22. november kl. 15.30 kommer julemanden sejlende fra Nord og lægger til ved Bybadet, hvor forhåbningen er, at en masse børnefamilier står klar til at tage imod.
Julen er hjerternes fest. Sådan lyder en gammel talemåde, og nu nærmer julen sig med hastige skridt. Det markeres i midtbyen i Skanderborg 22. november, hvor Julemanden kommer til Skanderborg, og dagen efter, lørdag 23. november, kommer Julemanden til Ry.
»Julemanden sejler til Bybadet fra det kolde Nord med Dagmar, hvor han har nogle fine drillenisser ombord. De bliver mødt af Skanderborg Brass Band, som vil stå ved velkomsten,« fortæller Pia Heide Sørensen, citymanager i Skanderborg Cityforening.
Julemanden vil hilse på alle børnene, og når forsamlingen er nået til Kulturtoret vil han også fortælle julehistorier.
Samme dag skal det store juletræ på Torvet tændes.
»Alle børn skal være med til at tælle ned, og så deles der snollerposer ud,« fortæller Pia Heide Sørensen.
»Julebelysningen er en af vores dyreste udskrivninger, og der har vi i år fået sponsorer på, så lyset er sponsoreret af Djurslands Bank og Fit & Sund,« lyder det taknemmeligt fra citymanageren, der også slår et slag for de forskellige forfriskninger i forbindelse med julemanden ankomst til Skanderborg.
»Der er både æbleskiver, glögg og saftevand - og så spiller Skanderborg Brass Band igen.«
Der er altså lagt op til en eftermiddag i julemagiens tegn. Og det fortsætter forhåbentlig frem til jul, håber Cityforeningen, der igen i år lægger mange kræfter i at gøre Adelgade hyggelig med julelys og pynt.
»Vi går ind i en mørk tid, men hvor vi i midtbyen sørger for at skabe lys i mørket. Mange butikker bliver udsmykket og sørger for juletræer. Vi får alle vores guirlander op og får vores lyssjerner på lygtepælene som i år er blevet repereret, så de gerne skulle holde til decembers vinde,« fortæller Pia Heide Sørensen.
Mere jul
Det er heller ingen hemmelighed, at Cityforeningen håber, at mange vil lægge et besøg i Adelgade.
»Brug byens butikker, brug byen, kulturen og alle de forskellige tilbud hernede - så det kan blive ved med at leve. Vi håber, at folks julegaveindkøb kan ligge lokalt. Det har en kæmpe betydning for butikkerne hernede,« lyder det fra citymanageren.
Der er også lagt op til endnu mere juleri i midtbyen frem mod jul i håbet om at tiltrække endnu flere handlende.
7. december vender Julemanden tilbage til Skanderborg, hvor han kommer rundt og hilser i midtbyen og i butikkerne fra kl. 10-12.
14. december har Cityforeningen i samarbejde med Kulturhuset arrangeret en hyggelig juledag på Torvet.
»Der kommer nogle forskellige stande med ler og alt muligt andet julet, og så kan man grille skumfiduser og lave nogle forskellige juleaktiviteter på Torvet. GF Forsikring deler gratis risengrød ud og Realskolen står bag teater. Der er fuld julehygge fra kl. 10,« fortæller Pia Heide Sørensen.