Fortsæt til indhold

Noget stort er på vej: Her kommer det største kunstværk i Favrskov Kommune

Lang og mørk tunnel bliver forandret til en farverig og foranderlig passage.

Kultur og byliv

På den ene side af vejen Svinget i Hinnerup ligger der en skole, en hal og flere daginstitutioner. På den anden side af vejen finder man en masse boldbaner, og mange børn krydser dagligt vejen for at dyrke idræt.

Om ikke så længe kan det være, at børnene i stedet benytter den 40 meter lange tunnel, som går under vejen og forbinder skolen og hallen med boldbanerne.

Lige nu er billedkunstneren Morten Tropp og landskabsarkitekten Frank Hasling Pedersen ved at forvandle den runde og galvaniserede ståltunnel til et farverigt og foranderligt kunstværk.

De to venner er kort fortalt i gang med at male den indvendige side af tunnellen, der med sine 300 kvadratmeter overflade så vidt vides bliver det største kunstværk målt på malet areal i Favrskov Kommune.

Tunnelens sider og loft er bølgeformede, og det bliver udnyttet til at male siderne i forskellige farveskalaer, så man får en forskellig oplevelse afhængig af, hvilken side man kommer fra.

Fra skolesiden er farverne turkis-mørke i midten af tunnelen, og farverne bliver lysere og grønnere i enderne. Kommer man fra boldbanerne opleves tunnelen magenta rød i midten og ligeledes lysere i enderne, fortæller Morten Tropp.

Tunnelen set fra skole- og halsiden. Privatfoto
Tunnelen set fra boldbanernes side. Privatfoto

»Overskriften er bevægelse, og vi arbejder med, at rummet bevæger sig, når man går eller cykler igennem tunnellen. Det er lysest i enderne, så man ligesom suges ud mod lyset,« fortæller kunstneren, der bor i Hinnerup og har værksted i byen.

Begejstring og feedback

Under deres arbejde møder Morten Tropp og Frank Hasling Pedersen en masse børn, der spørger, hvorfor de maler tunnellen.

»Det gør vi, fordi farver giver liv og energi. Før var det hele gråt, og børnene turde ikke bruge den, fordi den var så mørk. Vi håber, at de nu begynder at bruge tunnellen,« fortæller Morten Tropp og tilføjer:

»Stål-elementerne er faktisk ret flotte, så vi maler kun hver anden rille og lader resten stå, som de er.«

Morten Tropp er vant til at arbejde med store projekter, men dette projekt er alligevel hans største til dato. Og så er det på en og samme tid både et meget besværligt og meget givende projekt.

»Der ligger rigtig mange timers arbejde i det, og det er virkelig hårdt arbejde, fordi vi står i en dum stilling og maler. Men det er fedt, man kan se, der sker noget, og folk er bare mega begejstrede. Det er fedt at få så megen feedback.«

En del af noget større

Set i et større perspektiv er tunnelkunst projektet det første initiativ i bestræbelserne på at udvikle området. Den lokale idrætsforening, HOG, ønsker blandt andet at skabe en større sammenhæng mellem hallen og boldbanerne. Så da man opdagede, at kommunens kunstudvalg havde oprettet en pulje til udsmykning af tunneller, var det oplagt at byde ind med tunnellen i det nordlige Hinnerup.

Det fortæller Jakob Nørby, der er projektleder for idrætsforeningens arbejde med at udvikle området og dets faciliteter. Han oplyser, at man har søgt og modtaget ca. 100.000 kr. fra kunstudvalget, og han er begejstret for, hvad Morten Tropp og Frank Hasling Pedersen er kommet op med.

»Morten og Frank har stået 100 procent for den kunstneriske idé og udtryk, og det er et super stærkt koncept med virkelig inspirerende farver. Bagtanken har hele tiden været, at projektet skulle skabe glæde og nysgerrighed og give et smil på læben særligt for børn og unge,« siger Jakob Nørby.

Ligesom Morten Tropp håber han som en sidegevinst at øge trafiksikkerheden, ved at områdets børn og unge fremover vil benytte tunnellen til at komme over på den anden side af vejen.

En ren kunstoplevelse

Morten Tropp og Frank Hasling Pedersen var fra projektets start enige om hovedlinjerne og har bidraget med hver deres ekspertise som henholdsvis billedkunstner og landskabsarkitekt.

Som landskabsarkitekt har Frank Hasling Pedersen beskæftiget sig meget med kunst i offentlige arealer og uderum og har stor erfaring med at planlægge store projekter og søge arbejdstilladelser med meget mere. Han har også arbejdet med at skabe oplevelser i infrastrukturen på de veje, vi bevæger os.

»Jeg tror meget på, at kunst i sig selv har en rolle og en stærk indflydelse i det offentlige rum. Nogle bliver måske positivt overraskede, mens andre måske synes, det er træls. Der var et barn, der sagde, tunnellen var pænere, da den var grå. Det var lidt sjovt, men ellers har vi kun fået positive tilbagemeldinger,« siger Frank Hasling Pedersen med et grin.

I modsætning til Morten Tropp og projektleder Jakob Nørby tror han ikke, at tunnelkunsten har eller får den store betydning for trafiksikkerheden.

»Jakob og Morten taler meget om tryghed. Det er meget agtværdigt, og jeg vil ikke tage håbet fra dem, men jeg er nok lidt fagskadet og påpasselig med at antage noget, der ikke bygger på beviser. Jeg har også lidt svært ved at se, hvor slemt problemet er, for det er en ikke særligt befærdet vej. Derfor vil jeg gerne holde på, at tunnelprojektet er en rent kunstnerisk oplevelse, der giver kvalitet i byrummet alene ved at være ren kunst.«

Hvis man skal have den fulde oplevelse af kunstværket, skal man opleve det i mørke med lys på. Det nuværende lys i tunnellen gør det ifølge kunstnerne svært at se farverne, så de håber, at kommunen kan finde nogle midler til at gøre noget ved lyset. Morten Tropp og Frank Hasling Pedersen har allerede været i gang i flere uger med selve malearbejdet og håber at blive færdige i midten af september og kunne afholde en fernisering i slutningen af september.