43 meter langt kunstværk er indviet, men noget virker »halvfærdigt«
»Efterhånden som man kommer tættere på, begynder farverne at åbne sig op.« Sådan siger kunstner bag udsmykning af tunnel. Han er glad for værket, men har også en ærgrelse.
Et 43 meter langt kunstværk er nu færdigt og officielt indviet.
Det er tunnelen under vejen Svinget ved Haldum-Hinnerup Hallen, som udgør værket. Tunnelens sider og loft er bølgeformede, og det er blevet udnyttet til at male siderne i to forskellige farveskalaer – mørkest i midten og lysere ud mod enderne – som giver et forskelligt indtryk, alt efter hvilken side man kommer fra.
Bag værket står billedkunstneren Morten Tropp og landskabsarkitekten Frank Hasling Pedersen.
Morten Tropp synes, at projektet er »landet meget godt,« fortæller han:
»Det er første gang, jeg arbejder med min gode ven Frank. Vi var ret hurtigt enige om konceptet. Overskriften har været bevægelse, så man får en oplevelse af, at rummet bevæger sig. Desuden havde vi en bevidst plan om ikke at skjule tunnelen men tværtimod vise, at det galvaniserede stål kan noget i sig selv. Derfor har vi også kun malet hver anden bue for at komplimentere stålet i stedet for at skjule det,« lyder det fra kunstneren, som fortsætter:
»Der er mange detaljer, man ikke ser, hvis man ikke tager derop selv. Hvis man eksempelvis står langt væk, vil man ikke kunne se farverne, fordi man kun ser toppen af de bølgede stålprofiler, men efterhånden som man kommer tættere på, begynder farverne at åbne sig op.«
Der er tale om to farveskalaer med syv toner i hver. Fra midten og ud er der i den ene side syv lyserøde toner og i den anden ende er der mørk turkis i midten, som går over i lysegrøn og ender ud i gul.
Selvom Morten Tropp altså synes, at værket er landet godt, så er der stadig noget, som ærgrer ham.
»Tunnelen er ret mørk i midten. Hvis man skal have fuld valuta, så skal der knaldes noget ordentligt lys op derinde – som det er nu, virker det halvfærdigt. Så det håber jeg virkelig vil lykkes. Jeg har jo set det, når både loftslyset og vores eget arbejdslys har været tændt og så ser det virkelig fedt ud – det er en helt anden oplevelse,« siger Morten Tropp, som oplyser at der er en dialog med kommunen, om det er muligt at finde pengene til nyt lys, eller der måske skal fondssøgninger til.
Kunstneren fortæller, at han både til indvielsen og undervejs i arbejdet har mødt masser af begejstrede lokale borgere.
Håber på sidegevinst
Set i et større perspektiv er tunnelkunst projektet det første initiativ i bestræbelserne på at udvikle området. Den lokale idrætsforening, HOG, ønsker blandt andet at skabe en større sammenhæng mellem hallen og boldbanerne. Så da man opdagede, at kommunens kunstudvalg havde oprettet en pulje til udsmykning af tunneller, var det oplagt at byde ind med tunnelen i det nordlige Hinnerup.
Det har Jakob Nørby tidligere fortalt til avisen. Han er projektleder for idrætsforeningens arbejde med at udvikle området og dets faciliteter. Han oplyser, at man har søgt og modtaget cirka 100.000 kroner fra Kunstudvalget i Favrskov Kommune, og han er begejstret for, hvad Morten Tropp og Frank Hasling Pedersen er kommet op med.
»Morten og Frank har stået 100 procent for den kunstneriske idé og udtryk, og det er et super stærkt koncept med virkelig inspirerende farver. Bagtanken har hele tiden været, at projektet skulle skabe glæde og nysgerrighed og give et smil på læben særligt for børn og unge,« sagde Jakob Nørby.
Både han og Morten Tropp håber, at kunstprojektet ikke blot er kønt for øjet, men også vil få en sidegevinst i form af øget trafiksikkerhed, ved at områdets børn og unge fremover vil benytte tunnelen til at komme over på den anden side af vejen.