Voksende niche-forretning rykker ind i fredet midtby-perle – har George Clooney og firedobbelt Oscar-vinder som sine kunder
Den aarhusianske skobutik Memery har med sine vintage-inspirerede sko fået Hollywood og resten af verden som kunder. Og nu betyder vokseværket, at Aarhus-forretningen efter 10 år i Klostergade flytter fra en aarhusiansk 1600-tals ejendom til en anden.
»Kan du ikke lige lave nogle sko til George Clooney?«
Det var nok ikke helt ordret det, der stod i mailen fra den amerikanske superstjernes produktionsselskab. Men det var det, der var det klare budskab til det aarhusianske sko-foretagende Memery og forretningens ejer Mette Marie Emery en dag for et par år siden.
En scrapbog i butikken i Klostergade afslører da også, at Hollywoods kostumefolk i den grad har fået øjnene op for det aarhusianske skobrand de seneste par år.
Noget, der nok i høj grad hænger sammen med, at Memerys sko er vintage-inspireret og udformet i designs og stilarter, der var højeste mode i årene mellem 1900 og 1950 – men som i dag er svære at få fat på andre steder.
Men det kan man altså i butikken i Aarhus, og derfor har forretningens sko også nu fundet vej til en lang række store historiske periodedramaer på film og tv de senere år.
Mette Marie Emerys sko har eksempelvis været med i ”Badehotellet”, ”Babylon Berlin”, Netflix-serien ”The Crown”, den Oscar-nominerede ”Mrs. Harris Goes to Paris” og Yellowstone-spinoff-serien ”1923” med Harrison Ford og Helen Mirren i hovedrollerne.
Og senest har Memery også leveret sko til HBO’s gyser og periodedrama ”Sinners”, der ved den seneste Oscars-uddeling for et par uger siden vandt fire priser, men var nomineret i hele 16 kategorier – noget som i øvrigt også var en ny Oscar-rekord.
»Jeg bliver selvfølgelig megastolt, og jeg synes jo, det er en cadeau til designet; at selv store kostumierer kan se, at skoene ser autentiske ud – og at de kan bruges. Det er jo også vigtigt, at de er rare for skuespilleren at gå i, og at de kan slappe af og præstere i dem,« siger Mette Marie Emery.
Eventyret med de vintage-inspirerede sko begyndte i 2017 – og i alle de små ti år har Memery holdt til i det fredede bindingsværkshus fra 1685, som man finder på adressen i Klostergade 58.
Men snart er det slut der, for forretningen flytter ind i tiltrængte større – men mindst lige så historiske lokaler i midtbyen.
Et nummer for småt
For 11. april flytter Memery ind i den fredede midtby-perle Juuls Gaard på hjørnet af Graven og Mejlgade, hvor der i mere end et århundrede var maler- og tapetforretning.
Den primære årsag til flytningen er ret lige til – for sko-eventyret har simpelthen taget om sig, så der nu er blevet brug for meget mere plads.
»Da jeg startede i 2017, havde vi jo bare nogle få modeller. Men i dag er der jo over 150 varianter,« fortæller Mette Marie Emery.
»Vi har jo kun det her rum (i butikken i Klostergade, red.), og vi vil rigtig gerne have mere plads til at vise skoene frem. For de står mast herinde. Der er så mange, så det hele drukner – og så mangler vi også et baglokale til ekstra sko.«
»Du kan se under kjolerne, som vi også laver, at der er bjerge af kasser med sko og støvler. Ude på toilettet er der også sko, så vi kan næsten ikke komme ind,« siger Mette Marie Emery.
Derfor slog hun også hurtigt til, da det noget større, men lige så historiske lejemål i Mejlgade røg på markedet. Her nåede mæglerkæden Colliers ikke engang at slå ejendommen op på nettet, før der var lavet en aftale.
165 kvadratmeter får skobutikken helt præcist at boltre sig på i den gamle malerforretning – og dermed også tre gange så meget plads, som man havde i bindingsværkshuset i Klostergade.
»Og så får vi heller ikke så langt til det lager, vi i forvejen har nede i Mejlgade, hvorfra vi også sender sko og tøj afsted til EU, Australien og Asien,« siger Memery-ejeren.
Udover butikken, der åbner i Mejlgade 19 den 11. april, har Memery også et lager i England og ligeledes et lager og et selskab i USA. Og på tværs af sociale medier følger en lille halv million brugere skomærket.
Det gør også, at kunderne og ordrerne kommer fra hele verden.
Selve skoene designer Mette Marie Emery, men de bliver produceret og håndlavet i den kinesiske millionby Shenzhen lidt nord for Hong Kong.
Og i dag sælger Memery 25.000 par sko om året og har 13 ansatte – så der er med andre ord kommet godt gang i den nicheforretning, Mette Marie Emery startede i det små for et lille årti siden.
»Sjov fornemmelse«
Med flytningen fortsætter den voksende sko-forretning også med at holde til i en fredet midtby-ejendom fra 1600-tallet. Bygningen i Mejlgade er dog lidt ældre end den, man havde i Klostergade, og er opført i 1629 – hvilket samtidig også gør ejendommen til en af Aarhus’ ældste tilbageværende huse.
Og det er heller ikke helt nogen tilfældighed, at Mette Marie Emerys sko og tøj med inspiration fra den første halvdel af 1900-tallet nu ad to omgange er havnet i to styks fredede bindingsværkshuse i midtbyen.
For Memerys ejer har selv en fortid som konservator, og hun lægger heller ikke skjul på, at historien betyder meget.
»Vi ville jo have været rigtig kede af at skulle flytte fra butikken i Klostergade, hvis ikke der var et godt match, og der ikke var noget, der kunne leve op til det, vi havde.«
»I virkeligheden kunne vi nok godt undvære en fysisk butik, men vi synes jo også, at det er rart at værne om butikslivet i Aarhus, og det jo var også her i byen, det hele startede,« siger Mette Marie Emery.
Og når hun og skobutikken rykker ind i Juuls Gaard i Mejlgade 19, bliver det også et specielt gensyn for Mette Marie Emery.
»Jeg arbejdede som konservator i 15 år, inden jeg sprang ud som iværksætter, og der var jeg tit inde og købe bladguld og pigmenter i den gamle malerforretning. Det var der, man gik hen, når man skulle have historiske materialer. Så jeg er kommet meget i det hus, og på den måde er det også en lidt sjov fornemmelse, at vi flytter derind,« siger hun.
Den gamle malerforretning får i hvert fald nyt liv – og hvem ved måske kigger George Clooney også forbi en dag.