Fortsæt til indhold

Dårligdommerne anmelder dårlige film sammen med Mahamad Habane i Musikhuset

De tre værter fra Podcasten Dårligdommerne ser dårlige film og anmelder dem, så vi andre slipper.

Byrummet

Podcasten Dårligdommerne har eksisteret siden 2014 og udviklede sig hurtigt til at blive én af Danmarks største uafhængige podcast med mere end 330 podcastafsnit, der er downloadet cirka syv millioner gange.

Jacob Ege Hinchely, Troels Møller og Christopher Leo ’Sideburns’ Andersen mødte hinanden på TV-programmet Troldspejlet, hvor de til en julefrokost fik idéen at lave en dansk pendant til den amerikanske podcast How Did This Get Made?

Med dén præmis har podcasten Dårligdommerne i de seneste ni år dissekeret film gennem brutalt ærlige og ekstremt humoristiske betragtninger – alt fra de danske Rich Kids, Anja & Viktor og Walter & Carlo i Amerika til de amerikanske Bird Box og Jurassic World. x

Nu kommer Dårligdommerne til Musikhuset Aarhus 1. oktober, hvor de går på scenen sammen med Mahamad Habane for at tale om dårlige film.

Selvom podcastens koncept er ”vi ser de dårlige film, så I ikke behøver”, oplever trioen oftest, at lytterne også ser filmene med en ekstrem opmærksomhed og engagement.

Det har skabt et helt særligt fællesskab med fans i alt fra 12-årige børn til kvinder på 65, som samles omkring Jacob, Troels og Christophers venskab og interne jargon – og selvom de ikke kender værterne privat, er der tidspunkter, hvor lytterne nærmest ved mere om dem end deres egne familier og venner gør.

Det mærkes også tydeligt til podcastens liveshows, som siden 2016 har fyldt store sale i byerne Aarhus, Odense, Næstved og København.