Fortsæt til indhold

Konservative får ny formand igen - den nu tidligere nyvalgte formand vil i byrådet

Efter en del ballade og angiveligt også trusler om politianmeldelse trak det lokale formandsskab i Det Konservative Folkeparti sig i september. Nu er der igen kommet en ny formand.

Politik

Det gik ikke stille for sig i starten af september, da det lokale formandskab i Det Konservative Folkeparti trak sig med byrådspolitikeren Daniel Madié som begrundelse.

Ordene »gangstermetoder« og »en adfærd, der ikke er en leder værdig« blev brugt, da medlemmer af den resterende bestyrelse kort efter opfordrede netop Daniel Madié til at trække sig som partiets lokale spidskandidat til kommunalvalget i år.

Det nægtede politikeren, og i stedet for det gamle formandskab blev Morten S.B. Sørensen og Torben Møller Jørgensen valgt som henholdsvis ny formand og ny næstformand.

»Jeg ser frem til samarbejdet med den nye bestyrelse og en ny start, der i høj grad handler om at få samlet byrådsgruppen om vores fælles konservative politik,« lød det dengang fra Morten S.B. Sørensen.

Men det stod ret hurtigt klart, at det ikke kunne lade sig gøre. Og nu har den nye formand også trukket sig.

For ordentligheden

I starten af december kunne Erik Bo Andersen (Østbroen) afsløre, at Bo Ratz, der var en del af den konservative byrådsgruppe, skiftede til den lokale liste. Det fik bestyrelsen i Det Konservative Folkeparti til endnu engang at forsøge at vælte Daniel Madié som spidskandidat.

Det lykkedes, men måske ikke på den måde, som man havde ønsket. Daniel Madié og byrådskollegaen Bo Vestergaard meldte sig ud af partiet, og derfor er der i skrivende stund ingen konservative byrådspolitikere i Randers.

Med et kommunalvalg i november skal der nu arbejdes hurtigt for at finde en ny spidskandidat. Og det er derfor Morten S.B. Sørensen har valgt at træde tilbage som formand efter kun fire måneder på posten. Resten af bestyrelsen ønsker nemlig ham som spidskandidat.

Han trak sig på en generalforsamling tirsdag 21. januar.

»Jeg havde min formandsberetning, og så trådte jeg tilbage,« siger Morten B.S. Sørensen og fortsætter:

»Jeg synes, der var mest ordentligt. Så kommer der et nyt kandidatudvalg, og så er det den nye bestyrelse og det nye formandskab, der indstiller mig til spidskandidat.«

En mere borgerlig retning

Morten S.B. Sørensen er ikke formelt valgt som spidskandidat endnu. Det Konservative Folkeparti arrangerer en opstillingsgeneralforsamling inden for den næste måned, og først hvis han bliver valgt der, kan Morten B.S. Sørensen, der til dagligt er investerings- og formuerådgiver, kalde sig spidskandidat.

»Der kommer en plan. Vi vil gerne i en mere borgerlig retning. Konservative har længe lagt stemmer til Socialdemokratiet, og det kan jeg kun beklage. Det er ikke, det vi ønsker. Vi vil have en økonomisk stærk kommune, der kan tiltrække gode skatteborgere, og sørge for, at det er markedskræfterne, der styrer huslejen,« siger han og fortsætter:

»Vi har en rockergruppe - Comanches - der er ved at blive stor i Randers. Hvor er borgmesteren henne? Han drifter kun, så der er mange ting, vi gerne vil ændre. Vi vil meget mere i en borgerlig retning. Det er min drivkraft.«

Når - og hvis - Morten S.B. Sørensen bliver valgt som spidskandidat, starter nogle hektiske måneder, for så skal han i gang med at føre valgkamp.

»Det bliver et fantastisk spændende og travlt år. Men det er bare et vilkår. Jeg er ikke superkendt i den brede offentlighed, så jeg skal ud for at præsentere mig selv i forskellige klubber som Rotary og i erhvervslivet. Det bliver noget af et arbejde.«