Fortsæt til indhold

Farvel og tak til otte: Én har været i byrådet i 28 år

Flere af de otte afgående byrådsmedlemmer i Favrskov Kommune har været med i fem, seks og helt op til syv byrådsperioder.

Politik
csj

I forbindelse med årets sidste byrådsmøde i Favrskov Kommune 16. december, blev der sagt farvel til otte byrådsmedlemmer, der enten havde valgt ikke at genopstille eller ikke blev genvalgt ved kommunalvalget.

Flere af de afgående byrådsmedlemmer har været med i fem, seks og helt op til syv byrådsperioder, skriver Favrskov Kommune på Facebook.

Borgmester Lars Storgaard takkede alle otte byrådsmedlemmer for indsatsen. Han sagde blandt andet:

»I har alle – på forskellig vis – kastet jer ind i politiske kampe for noget, som I har troet på og villet kæmpe for. Det er meget prisværdigt. Samtidig har I været lydhøre og forstående overfor andres synspunkter og perspektiver.«

Han fortsatte:

»Netop den kombination af lysten til at kæmpe for noget og samtidig kunne lytte er hovedingredienserne i de resultater, som I har været med til at skabe for borgerne i Favrskov Kommune gennem årene.«

Den person, som har været med længst af de otte afgående byrødder, er Nils Borring (S). Hele 28 år er det blevet til. Han har selv valgt at stoppe for at stille op til regionsrådet, hvor han blev valgt ind. Foto: Favrskov Kommune

Birgit Liin (uden for parti), Maria Degn (S), Flemming Nørgaard (V), Erling Kvist Andersen (S) og Nils Borring (S) havde valgt ikke at genopstille. Sidstnævnte stillede i stedet op til regionsrådet og blev valgt ind.

Torben Christensen (R), Grethe Villadsen (S) og Erling Høj Sørensen (LA) ikke blev genvalgt.

Venstres Flemming Nørgaard har været i byrådet i 24 år. Nu har han selv valgt at stoppe. Foto: Favrskov Kommune