Fortsæt til indhold

Tilskuerne klappede ad modstander, men stort byrådsflertal sendte enormt stort solcelleanlæg i høring

Nu får borgerne – igen – mulighed for at kommentere på det planlagte kæmpestore solcelleanlæg ved Hadsten.

Politik

Lokalplanforslaget, der gør det muligt at etablere et solcelleanlæg på 240 hektar mellem Hadsten, Nørre Galten og Hadbjerg, bliver nu sendt i høring. Det blev vedtaget af et stort flertal i Favrskov Byråd på byrådsmødet tirsdag 28. april.

Byrådsmøderne i Hammel bliver sjældent overværet af flere tilskuere, end der kan tælles på en hånd, men til dagens møde sad der omkring 25 mennesker på tilskuerpladserne. De var mere eller mindre alle kommet udelukkende på grund af sagen om solcelleanlægget, der blot var én af 28 sager på den åbne dagsorden. Da sagen var slut forlod hovedparten tilskuerpladserne og efterlod blot tre tilskuere tilbage for at overvære resten af byrådsmødet.

Sagen blev præsenteret af Thomas Storm, der er formand for Plan- og Landdistriktsudvalget, og hvis nogen skulle være i tvivl om tilskuernes holdning til solcelleanlægget, var man det ikke særligt længe. Under fremstillingen kunne man høre lave fnis og grin fra tilhørerne, da det blev sagt, at der ville blive etableret en parkeringsplads for at gøre det muligt at gå en tur i området, der i alt er på 330 hektar. Ud over de 240 hektar solceller er der planlagt 40 hektar skov. Det resterende areal på 50 hektar udlægges til beplantningsbælter, faunapassager, natur og rekreative formål, men det var tydeligt, at tilskuerne ikke opfattede området som et oplagt område at gå tur i. Flere tilskuere rystede også på hovederne, da udvalgsformanden gengav forvaltningens beskrivelse af sagen. Her står der, at solcelleanlægget efter dialog med lokalbefolkningen er reduceret med fem hektar, og at der er tilføjet 40 hektar skov.

Regionsrådsformand og tidligere mangeårigt byrådsmedlem i Favrskov Kommune, Anders G. Christensen (til højre) har markeret sig som kraftig modstander af solcelleanlægget, der etableres tæt ved hans hjem i det nordlige Hadsten. Han var troppet op for at høre byrådets behandling af lokalplanforslaget og diskuterede i en pause sagen med byrådsmedlem Morten Wind Lübker (til venstre). Foto: jr

»Jeg synes, forvaltningens indstilling af lokalplanforslaget er meget ensidigt og ikke inddrager alle synspunkter. Det er ikke vores oplevelse, at vi er blevet hørt, som forvaltningen skriver,« sagde en af tilskuerne, Susanne Rokkjær fra Nørre Galten, efter mødet.

Hun var en af initiativtagerne til en underskriftsindsamling i forbindelse med den indledende høring af projektet, hvor over 280 personer underskrev en protest mod anlægget, der efter deres mening er alt for stort og bynært.

Til byrådsmødet var der modstandere af projektet fra både Hadsten, Hadbjerg og Nørre Galten, der efterfølgende stak hovederne sammen for at koordinere deres modstand.

»Det var meget forudsigeligt, hvad der blev sagt på mødet, men vi var her lige så meget for at sende et signal om, at vi er nogle, der mener noget andet end byrådsflertallet,« sagde Susanne Rokkjær.

De politiske ordførere for partierne tog på skift ordet for at give deres syn på lokalplanforslaget, som kun Danmarksdemokraternes to byrådsmedlemmer og Liberal Alliances ene medlem stemte nej til at sende i høring.

Simon Buus Olsen fra Liberal Alliance, der har været den mest højlydte modstander af solcelleanlægget, havde et længere indlæg, som blev mødt med spontane klapsalver fra publikum, hvilket fik borgmester Lars Storgaard til at bede om ro fra tilskuerne.

Lokalplanforslaget bliver nu sendt i høring i otte uger. Energistyrelsen og kommunen afholder et borgermøde, hvor der blandt andet bliver redegjort for naboernes muligheder for at søge økonomisk kompensation. Mødet forventes afholdt onsdag 20. maj.

Avisen arbejder på en artikel, hvor vi bringer et uddrag af lokalpolitikernes kommentarer til det planlagte solcelleanlæg.