Fortsæt til indhold

»Givende at arbejde med det, der er folks hjerteblod«

Anne Meta Nielsen er ny leder af FrivilligCenter Favrskov.

Samfund

»At bakke op om mennesker, der bruger deres fritid på at engagere sig i noget, er simpelthen noget af det fineste man kan.«

Anne Meta Nielsen, der netop er tiltrådt som ny leder af FrivilligCenter Favrskov, har selv været både frivillig og ansat i mange sammenhænge, hvor frivillige er drivkraften. Nu glæder hun sig at gøre en indsats på den noget større platform, som FrivilligCenter Favrskov er.

Anne Meta Nielsen blev i første omgang konstitueret leder i slutningen af september, da den hidtidige leder Marie-Cecilie Friis Broundal fik arbejde hos Dansk Flygtningehjælp.

”Jeg er glad for at Anne søgte stillingen og at hun blev valgt som ny leder Jeg kender Anne og glæder mig til samarbejdet og den fremtid som FrivilligCenter Favrskov går i møde,” siger Lena Leth Jensen, formand for FrivilligCenter Favrskov i en pressemeddelelse.

Dybe rødder i Hadsten

Anne Meta Nielsen bor i Risskov, men hun har dybe rødder i Hadsten. Her er hun født og vokset op, og har gået på byens skoler og gymnasium. Hun er uddannet antropolog fra Aarhus Universitet, og har også været ude og snuse til flere fjerne dele af verden. Det er blevet til flere besøg i Australien, og i Chile, hvor der også har været fokus på frivillighed og civilsamfundets engagement.

Den nye leder kommer med en bred erfaring fra den frivillige verden, både lokalt i Favrskov og i Aarhus. I Favrskov har hun i forskellige sammenhænge været aktiv i Favrskovs foreningsliv, blandt andet igennem rideklubber, og derved har hun også siddet i Favrskov Idrætssamvirke. I Aarhus har hun i platformen ’ Sager der samler’ siden 2016 haft forskellige projektansættelser, blandt andet i ’Vaskeriet’, en øvebane for udviklingshæmmede, der gerne vil i arbejde.

»Det er spændende at arbejde i den form, hvor man kan præge udviklingen, uden at det er partipolitik. Jeg plejer at sige, at det er politik med lille p.«

I Favrskov var hun desuden med i ’Bindeleddet’, forløberen for FrivilligCenter Favrskov, hvor folk fra foreningslivet mødtes og snakkede frivillighed på tværs. Da FrivilligCenter Favrskov var en realitet i 2017, blev Anne Meta Nielsen valgt ind i bestyrelsen fra starten. Hun gik ud i 2020, og blev så i 2021 kontaktet af bestyrelsen med tilbuddet om at blive konstitueret leder.

Kurser og fødselshjælper

FrivilligCenter Favrskov har endnu kun eksisteret i nogle få år, og Anne Meta Nielsen møder stadig mennesker, der ikke kender til det.

»Det er jeg opmærksom på. Det skal gøres kendt over hele kommunen.«

Samtidig er hun stolt over alt det, som FrivilligCenter Favrskov har udrettet. Der er blevet afholdt masser af kurser for foreninger og frivillige, og centret har også være fødselshjælper i samarbejde med andre foreninger og organisationer om tiltag som væresteder og mødesteder, for eksempel Snakbar og Café Spilleglad.

Fremadrettet er Anne Meta Nielsen bevidst om, at der vil være en vis genstartperiode i foreningerne efter corona-nedlukningen. Desuden venter et større udviklingsprojekt i samarbejde med FriSe (Frivilligcenter Selvhjælp), og de to frivilligcentre i henholdsvis Billund og på Vesterbro i København. Dette handler om at sætte ressourcer i spil ved at udbrede frivilligkendskabet til unge.

I sit rette element

Anne føler sig i sit rette element som leder af frivilligcentret.

»Det passer godt til mig. Jeg trives med at have fingrene i så mange forskellige ting i løbet af en dag. Man skulle jo være et skarn, hvis ikke man syntes det var givende at arbejde med det, der er folks hjerteblod, det de brænder for.«