Fortsæt til indhold

Sundhedsministeren indkalder til møde

Sundhedsordførerne er indkaldt til møde onsdag eftermiddag hos Magnus Heunicke (S).

Samfund
af

Mandag aften kunne TV 2 berette, at folketingets sundhedsordførere onsdag eftermiddag er blevet indkaldt til et møde af sundhedsminister Magnus Heunicke (S).

Ifølge TV 2’s politiske redaktør, Hans Redder, er det corona-situationen herhjemme, der er på programmet.

»Det kunne jo tyde på, at vi i løbet af de kommende dage bliver klogere på, om de nye meldinger fra Statens Serum Institut giver anledning til, at man ændrer på nogle restriktioner,« siger han.

Statens Serum Institut (SSI) meddelte mandag, at risikoen for at blive indlagt med Omikron-varianten er halvt så stor som ved Delta-varianten. Og det har fået flere partier til at kræve, at de nuværende restriktioner ses igennem igen.

Ifølge Ekstra Bladet siger de konservatives sundhedsordfører, Per Larsen, til Ritzau:

»Jeg håber på baggrund af de positive meldinger fra SSI, at vi kan få løftet nogle af de her restriktionerne ret hurtigt. Her tænker på jeg på kulturlivet med biografer, teatre og museer,« siger Per Larsen.

Faglig direktør i SSI, Tyra Grove Krause, blev i et interview i “Go’ Morgen Danmark” mandag morgen spurgt ind til, hvor lang tid hun tror, at coronavirus vil have en væsentlig indflydelse på danskernes hverdag. Og dertil svarede hun:

»Det tror jeg, den kommer til have de næste to måneder, og så håber jeg, smitten vil begynde at klinge af, og vi får vores normale liv tilbage.«