Fortsæt til indhold

Lars Holst fik Dronningens medalje - dagen før sin fødselsdag

61-årige Lars Holst har fundet ny job. Men før det fik han Dronningens belønningsmedalje for 43 år som elektriker samme sted

Samfund
Kian Johansen

Hinnerup I 43 år har elektriker Lars Holst arbejdet i Hinnerup.

Han blev ansat som lærling dagen før hans 18 års fødselsdag hos Gustav Thuesgaard Elinstallatør, der senere blev til Skousen i Hinnerup på Samsøvej.

Og nøjagtig 43 år efter - dagen før hans 61 års fødselsdag, som er 10. marts, modtog han Dronningens belønningsmedalje

Og selvom han har sagt op, så fortsætter han i Hinnerup, endda på en arbejdsplads på samme vej, nemlig Jysk Hvidevareteknik længere nede på Samsøvej.

"I forbindelse med at jeg solgte Lampeshoppen fra Skousen fik Lars sin opsigelse allerede i sommeren 2019, men vi aftalte, at han først stoppede når han havde været her i 43 år," smiler Per Hermansen, der indtil videre stadig ejer Skousen i Hinnerup. Og som vi før har skrevet, rykker Hvidevarebutikkens lager og lokaler lidt frem og tilbage på Samsøvej de kommende måneder. Inden der med al sandsynlighed er fundet en ny ejer.