Festivitas ved åbning af SuperBrugsen 1. august
På Adelgade 70 slår SuperBrugsen dørene op 1. august
Sig hej til Christian Müller, den nye butikschef i SuperBrugsen Skanderborg. Han er 34 år gammel og bor i Ry med sin bedre halvdel og to sønner. Han kommer senest fra en stilling som butikschef i SuperBrugsen i Jægergårdsgade i Aarhus, men nu glæder han sig helt vildt til at stille sig i spidsen for en helt spritnyopbygget butik.
"Jeg ser virkelig frem til at lære mine kunder at kende, og fordi jeg er så tæt på mit hjem, kommer jeg jo også til at møde venner og bekendte i butikken - det er lidt ekstra sjovt," siger han.
Festivitas ved åbningen
I SuperBrugsens nye rammer vil man møde kendte ansigter, da 90 procent af medarbejderne fra Kvickly er fulgt med.
Jeg ser virkelig frem til at lære mine kunder at kende
Derudover lover butikschefen en forretning med et højt serviceniveau og masser af nytænkning.
"Jeg vil desuden meget gerne have feedback fra kunderne. Man skal endelig henvende sig, hvis man eksempelvis savner en bestemt vare i forretningen," siger Christian Müller.
SuperBrugsen slår dørene op 1. august klokken 8. Forinden kan man få kaffe, og efterfølgende er der morgenbord og forskellige aktiviteter. Det samme gør sig gældende 8. august kl. 8, hvor borgmester Frands Fischer officielt klipper snoren til forretningen.