Fortsæt til indhold

Roen sænker sig hos psykologerne på 2. sal

Anne, Bente og Kira er ikke en ny popgruppe, men Skanderborgs nye psykologer

Samfund
Claus Sonne

UgeBladets reaktion på Adelgade bærer ofte præg af organiseret kaos, masser af snak og telefonitis. Men fortsætter du to etager op og banker på døren med skiltet 'Psykologerne' og går ind, falder roen på sig. Helt bevidst.

"Klinikken skal være et sted med ro, så man som klient kan slappe helt af. Så roen her oppe på 2. sal spiller en væsentlig rolle for, at klinikken ligger lige her," forklarer Bente von Monrath - psykolog som de arbejdsmæssige bofæller Anne Bräuner og Kira Kjærgaard.

Kendte ikke hinanden

Trioen rykkede ind 1. maj, og Bente von Monraths navn står på lejekontrakten. Da denne var underskrevet, annoncerede hun efter to kollegaer - og endte med at vælge Anne Bräuner og Kira Kjærgaard.

"Vi kendte ikke hinanden før, så det handlede om at mærke efter og finde folk med forskellige kompetencer. Det har vi tre, og vi er stadig glade for at arbejde sammen," smiler Bente von Monrath og får et 'enig-nik' fra Anne Bräuner og Kira Kjærgaard.

Bruger hinanden

I forhold til kompetencerne dækker de tre kvinder hinanden perfekt ind. Kira Kjærgaard har fokus på børn og unge. Anne Bräuner på unge og voksne. Og Bente von Monrath på voksne og par.

Desuden ligger klinikken meget tæt på banegården, så klinikken er let tilgængelig for folk fra eksempelvis Aarhus og Horsens, hvor der typisk er lang ventetid på at komme til psykolog

"Det betyder, at vi hele tiden kan sparre med hinanden og ikke mindst henvise til hinanden, hvis vi står med en problematik, vi ikke selv kan løse," forklarer Anne Bräuner.

To af de tre psykologer bor i Skanderborg, mens den sidste bor i Gedved, så klinikkens placering i Skanderborg giver på den måde god mening. Men der er også andre plusser.

"Vi har selvfølgelig kigget på, om Skanderborg manglende psykologer og blevet enige om, at det er tilfældet. Desuden ligger klinikken meget tæt på banegården, så klinikken er let tilgængelig for folk fra eksempelvis Aarhus og Horsens, hvor der typisk er lang ventetid på at komme til psykolog. I vores klinik er ventetiden ganske kort, hvis den er der, hvilket er vigtigt, fordi de problemer, vi arbejder med, hurtigt kan forværres, hvis der ikke bliver gjort noget," siger Kira Kjærgaard.

De mere modige mænd

Engang var det sådan, at mænd helst ikke gik til psykolog. Har det ændret sig?

"Uden tvivl. I dag er det ligeligt fordelt på kønnene, når det gælder stressbehandling, og mændene kommer ikke længere snigende langs husvæggene," forklarer Bente von Monrath, der som parterapeut har højsæson nu.

"Parterapeuter har altid mest travlt efter sommer- og juleferien, når parrene har tilbragt meget tid sammen," konstaterer hun.

I har alle tre en hverdag, hvor I arbejder med ofte meget store problemer. Hvordan tackler I det?

"Vi er rigtig gode til at passe på hinanden - og vi holder øje med hinanden. Akkurat som vi er gode ved at inspirere hinanden. Det er en af styrkerne ved at være i et fællesskab, og vi synes selv, at vi er i gode hænder," lyder det samstemmende.