Fortsæt til indhold

Ministerbesøg i Skejby: Thyra Frank tog en svingom med plejehjemsbeboer

Mandag 28. maj var ældreminister Thyra Frank på besøg i Skejby for at se, hvad pengene fra en særlig køkkenpulje er brugt til

Samfund
Arkiv

Det var liv og glade dage, der mødte ældreminister Thyra Frank, da hun mandag 28. maj sammen med rådmanden for Sundhed og Omsorg Jette Skive (DF) hilste på en række af Plejehjemmet Skelagers beboere. Anledningen var, at det skulle markeres, at nu er den sidste køkkenombygning på plejehjemmene i Aarhus på plads, så der er nye køkkener på alle Aarhus’ plejehjem, og der dufter af frisklavet mad alle steder.

Ministeren og rådmanden blev præsenteret for frisklavede kager og petit fours og musik, dans og fællessang i en af de opholdsstuer, der er en del af ombygningen, og ministeren blev også budt på en svingom af beboer Jens Ove Rasmussen.

Ministeren og rådmanden forstander på Plejehjemmet Skelager i Skejby. Her i samtale med forstander Lis Kjems.

Hun var begejstret for det, hun så:

"Det er skønt at se, at vi ikke er på et plejecenter, men på et plejeHJEM – med tryk på hjem. Hele vort liv lever vi i et hjem, hvor køkkenet er en meget vigtig del, så derfor skal man naturligvis også have et køkken når man bor på plejehjem," understreger ministeren i en pressemeddelelse.

Jette Skive takkede beboerne for den tålmodighed, de havde vist i forbindelse med ombygningen.

”Derfor er det en særlig stor glæde for mig sammen med jer at fejre det fine resultat, vi har fået. Og jeg vil godt understrege, at det ikke havde været muligt, hvis vi ikke havde haft en minister, der var villig til at give os de ekstra millioner, der var nødvendige," siger rådmanden.

Sundhed- og Ældreministeriets har haft en særlig køkkenpulje til landets kommuner. Puljen var på 425 millioner kroner. Heraf har Aarhus fået 45 millioner kroner.

Aarhus Kommune og Sundhed og Omsorg har selv afsat midler til ombygningerne og flere ernæringsassistenter, så plejehjemmene kan lave mad fra bunden alle ugens dage.

ksa

Beboer Jens Ove Rasmussen bød Thyra Frank op til dans.