Fortsæt til indhold

Velkommen til Danmarks uhyggeligste turistby

Læser undrer sig over, at Ebeltoft er blevet en rigtig lyseslukkerby.

Samfund

Hos Ebeltoft Folketidende sætter vi enormt stor pris på de engagerede borgere i byen, og derfor elsker vi, når vores læsere kommer til os med undren over tingenes tilstand.

Det gælder for Jakob Vedsted i Overgade, som er temmelig forbløffet over, at den sydlige del af Ebeltoft tilsyneladende er blevet henlagt i mørke i løbet af aftenen og natten. Endda lige midt i højsæsonen for turister.

Vi har spurgt Syddjurs Kommune til hans undren.

Først Jakob Vedsteds egen oplevelse af mørklægningen, som han sendt os.

Danmarks uhyggeligste turistby

Kære borgmester, byråd og kommunale embedsmænd!

»Hvem af jer kan give mig en fornuftig og fyldestgørende forklaring på, hvorfor den sydligste del af Ebeltoft gamle købstad – området fra Det gamle Rådhus til kirken med Overgade, Nedergade, Kirkegade og Kirkegårdsvej m.fl. – skal henligge i bælgravende mørke hele aftenen og natten, når den øvrige del af byen er fuldt oplyst – selv de mindste stier og villaveje. Når man gentagne gange kontakter belysningsvæsenet, får man intet svar.

Ebeltoft praler af at være en af landets hyggeligste turistbyer, men er nu gået hen og blevet en uhyggelig lyseslukkerby.

Det kan vi ganske enkelt ikke byde byens mange gæster, der må rage rundt i bælgmørke for at finde frem til deres natlogi.

Det samme gælder de mange unge, der færdes ude på diskotek og værtshuse, der netop ligger i den mørklagte bydel.

Som forælder ville jeg ikke føle mig tryg ved at sende mine unge ud i dette bælgmørke natteliv. Og den dag der sker noget alvorligt i nattelivet, hvem tager så ansvaret, og hvilke søforklaringer skal vi så høre på.

At foranstaltningen med denne lyseslukning evt. skulle være sat i værk for at spare penge eller energi, det er vanskeligt at få øje på. Belysningen blev for få år siden væsentligt ændret, så den er yderst energibesparende – lysstyrken blev ligeledes halveret.

Selv i 1868, hvor byen fik sine første ordentlige gadelamper, var byen væsentligt bedre belyst. Længe leve fremskridtet!

Skal man spare, ville det så ikke være på sin plads at slukke de omkring 100 gadelamper på parkeringspladsen foran Fregatten Jylland, der henligger som en anden lysbadeanstalt nat efter nat? Er det skatteborgerne, der betaler for alt det overflødige lys i et område, der i forvejen er fornuftigt belyst?

Da det for tiden er så moderne at være krænket, må jeg sige, at jeg som skatteborger i denne by føler mig dybt krænket over, at indbyggerne ikke behandles ens overalt.

Med venlig hilsen og håb om et snarligt og fyldestgørende svar.«

Jakob Vedsted, Overgade, Ebeltoft

Fejl på lysanlæg

Hos Syddjurs Kommune svarer akademiingeniør Lars Bonde på den Jakob Vedsteds undren over den manglende gadebelysning.

»Der er ikke besluttet nogen besparelse på belysningen, så den manglende belysning er en fejl på vores anlæg. Jeg har haft kontakt med Aura, der er vores vedligeholder på belysningsanlægget. Aura oplyste, at der pt. er meldt en fejl ind på en enkeltstående lampe på Ellevangen. På Kollerupstien er der 1. august meldt ind, at der ikke er lys på stien. Aura undersøger om der er sammenhæng mellem den manglende belysning på stien og det område der beskrives,« skriver Lars Bonde i et svar til Ebeltoft Folketidende.

Ifølge Lars Bonde skulle Aura således have sendt montør ud for at tjekke lysanlægget og udbedret fejlen.

Han opfordrer i øvrigt borgerne til altid at melde fejl og mangler på kommunens drift ind via kommunens hjemmeside.