Aunings sommerfest er blevet et kæmpe aktiv for hele byen
Det viste sig at være en god idé, lokale ildsjæle fik, da byens sommerfest blev genoplivet.
På torsdag skydes endnu en omgang sommerfest i Auning i gang. Den tredje af slagsen i den nye udgave, efter sommerfesten blev genoplivet.
Før 2022 var Auning ellers nærmest den eneste af områdets byer, som ikke kunne mønstre den årlige samlende begivenhed for hele byen, men det fik en gruppe lokale ildsjæle lavet om på.
En af dem, der var involveret i genoplivningen af sommerfesten er Auning IF’s formand Daniel Jensen, og han kan sagtens huske de tanker, der lå bag at bringe festen tilbage.
»Det kunne jo ikke være rigtigt, at vi i en så stor by med så mange ildsjæle ikke kan have en sommerfest ligesom alle de andre landsbyer rundt omkring os. Der blev lavet en klar forventningsafstemning og nogle klare arbejdsfordelinger, og så måtte vi se, hvad der kunne lade sig gøre. Det viste sig jo, at det hele nærmest gik op i en højere enhed, fordi folk også bare var klar til at bakke op fra starten,« fortæller Daniel Jensen.
Festen vokser
Opbakningen kan allerede tydeligt aflæses på varigheden af sommerfesten, som er vokset fra to dage til en tredages begivenhed fra torsdag til lørdag.
Et overskud kan vi jo godt lide. Men det er mindst lige så vigtigt, at idrætsforeningen på den her måde er med til at signalere fællesskab.Daniel Jensen, formand i Auning IF
Det bidrager således også godt til klubkassen i Auning IF, at borgerne bakker op om arrangementet.
»Der er ingen tvivl om, at der er et meget positivt økonomisk aspekt i det. Et overskud kan vi jo godt lide. Det kommer vores medlemmer til gode, men det er mindst lige så vigtigt, at idrætsforeningen på den her måde er med til at signalere fællesskab, og det er jo virkelig noget af det, der foregår til en sommerfest for hele byen,« siger Daniel Jensen.
Fællesskabets lim
Dermed er arrangementet også blevet en glimrende lim imellem nye og mangeårige borgere i Auning.
Byen har nu igennem flere år oplevet en positiv strøm af tilflyttere fra både lokalområdet og fra større byer som Aarhus og Randers.
Daniel Jensen noterer sig i hvert fald, at sommerfesten også her har haft en særdeles positiv effekt.
»Det har været meget efterspurgt blandt de nye borgere i byen, at man har det her fælles tredje. Der er jo ufatteligt mange aktiviteter rundt omkring i Auning, men tidligere har der nok manglet den her begivenhed, som er så velkendt for mange af de borgere, der kommer til fra andre steder i lokalområdet. Jeg tror, det i høj grad er den slags fællesskabsånd, der får folk til at søge mod det ene eller det andet sted og til sidst får folk til at bosætte sig i Auning,« vurderer Daniel Jensen.
Sommerfesten starter på torsdag 6. juni, når pladsen åbner klokken 18, og der er fodboldkamp på stadion.
Fredag 7. juni er pladsen åben fra 15-24 med blandt andet børnediskotek, Auning Legene, beer pong-turnering og musikalsk underholdning med Peter Vildmand om aftenen.
Lørdag 8. juni åbner pladsen allerede klokken 10.
Dagen byder på dartturnering i disciplinen ’skovhugger’ og gadeturnering i rundbold.
Senere er der crossbar challenge, og ølrafling i teltet. Om aftenen er der mulighed for at vinde 10.000 kroner i kæmpeskrab og sommerfesten rundes af med stor fest i teltet, inden pladsen lukker klokken 02.