Fortsæt til indhold

Borgmester om lufthavns kamp mod uret: »Vi melder noget ud, så snart vi er klar til det«

Aarhus Airports overlevelseskamp snerper til. Måske har ejere og lufthavnen fundet en måde at købe sig ekstra tid.

Samfund

En ny medejer, statslig hjælp eller nedlukning.

Det er de tre scenarier Aarhus Airport står overfor, afslørede et notat fra Aarhus Kommune kort før sommerferien.

Og de to sidstnævnte scenarier rykker nærmere og nærmere, for ifølge avisens oplysninger er de aktuelle forhandlinger med amerikanske Fairchild Denmark fortsat ikke mundet ud i en aftale.

I sidste uge kunne avisen fortælle, at forhandlingerne nærmede sig en meget nærtstående deadline. For i det nævnte notat står der, at hvis man skal gøre sig forhåbninger om en investor-redning, så skal en aftale være på plads ”medio august”.

Det skyldes ifølge notatet, at lufthavnen den 30. september løber tør for penge til at opretholde driften.

Men før en aftale er det papir værd, som den er skrevet på, så skal staten - i form af Erhvervsstyrelsen - nikke ja. Det er et lovkrav, når udlændinge investerer i kritisk infrastruktur.

Og kommunens forvaltning vurderede altså, at aftalen skulle indgås ”medio august” for, at Erhvervsstyrelsen har tid nok til at gennemgå aftalebetingelserne og investoren, så der kan gives en såkaldt FDI (Foreign Direct Investment)-godkendelse.

Men det er jo cirka nu, at vi har nået slutningen af ”medio august”.

Derfor har avisen spurgt Aarhus-borgmester Anders Winnerskjold (S), der har afvist yderligere kommunale tilskud til lufthavnen, til udviklingen i sagen.

Han ønsker ikke at stille op til interview, men udtaler i et skriftligt svar:

»Mange forhold kan rykke sig over tid. Det er også tilfældet i lufthavnsledelsens forhandlinger med Fairchild, som bestyrelsesformanden understreger er i fuld gang. Det er også mit indtryk, at forhandlingerne går fremad, og at dialogen er tæt. Af hensyn til sagens kompleksitet har vi orienteret byrådet med en cirka tidsangivelse før sommerferien. Derfor kan jeg desværre heller ikke sige, hvornår der præcist er nyt at melde ud til offentligheden. Det vil ske, så snart vi er klar til det.«

Han uddyber ikke, hvilke forhold der »kan rykke sig over tid«, men udtalelsen kan indikere, at parterne har fundet en måde at købe sig tid på.

Det kunne eksempelvis være ved, at Erhvervsstyrelsen kan arbejde hurtigere end forventet. Det er der nemlig noget, der tyder på.

Erhvervsstyrelsen har tavshedspligt i sager med FDI-godkendelser og har overfor avisen afvist at udtale sig i den konkrete sag.

På styrelsens hjemmeside kan man dog læse, at der, såfremt der ikke er behov for en dybdegående undersøgelse af investoren, må der gå op til 45 kalenderdage med den såkaldte Fase 1-screeningsproces.

Tager det 45 dage, så er løbet allerede kørt, da vi ryger forbi 30. september, den likviditetsmæssige skæringsdato. Men på styrelsens hjemmeside kan man se, at den gennemsnitlige sagsbehandlingstid faktisk kun er 26 kalenderdage.

Lægger vi den gennemsnitlige sagsbehandlingstid til grund, kan Aarhus Airport altså teoretisk strække aftale-deadlinen helt indtil den 4. september.

En anden ting, der teoretisk kan have givet Aarhus Airport og de kommunale ejere noget ekstra tid, er, hvis der er bedre likviditet end forventet.

Om det er tilfældet, ved vi ikke, men der var ca. 7.000 flere passagerer gennem lufthavnen i juni i år sammenlignet med juni 2024.

Passagertallene for juli og august er ikke offentliggjort endnu.