Fortsæt til indhold

Ansatte er »grådlabile, kaster op eller ryster«: Nu vil de have topchefer til at reagere

Sektorformand er ifølge medarbejdere i HK Østjylland skyld i et dårligt psykisk arbejdsmiljø.

Samfund

Det står rigtig skidt til med arbejdsmiljøet i HK Østjylland.

Som stiften.dk har beskrevet, nedlagde de ansatte for nylig arbejdet for at holde et fagligt møde som en konsekvens af dårligt psykisk arbejdsmiljø.

I en udtalelse til bestyrelsen i HK Østjylland, som dette medie er i besiddelse af, fremgår det, at det er en sektorformand for HK Handel Østjylland, der er årsag til, at de ansatte er utrygge.

I udtalelsen står der blandt andet, at sektorformanden kritiserer medarbejdere foran hele medarbejderstaben, og at samtaler og møder med medarbejdere bliver »gengivet, fordrejet eller videregivet.« Der står desuden, at sektorformanden bagtaler medarbejderne og udspiller dem mod hinanden.

»Det skaber utryghed, frygt og angst blandt medarbejderne. Det viser sig for eksempel ved, at medarbejdere er grådlabile, kaster op eller ryster, når de er på vej til møde,« står der i udtalelsen.

Sagen er, om man vil, ekstra uheldig for HK, da HK i den offentlige debat optræder som en fagforening, der kæmper for ordentlige og trygge arbejdsforhold.

Slap for påbud

Sektorformanden for HK Handel Østjylland hedder Cliff Præstegaard, og ifølge stiften.dk bekræfter både nuværende og tidligere medarbejdere i HK Handel Østjylland billedet af et dårligt arbejdsmiljø på grund af sektorformanden.

Under et besøg i august kunne Arbejdstilsynet også konstatere, at der var arbejdsmiljøproblemer i HK Handel Østjylland. Det viser en aktindsigt, som Stiften er i besiddelse af. Den lokale afdeling slap dog for et påbud på den betingelse, at ledelsen i HK Østjylland per 1. december 2025 sikrer, at medarbejderne ikke længere »udsættes for uklare krav og modstridende krav.«

HK Handel Østjylland består af otte menige medarbejdere. Ifølge udtalelsen fra de ansatte har der siden 2012 været 17 udskiftninger af personale i afdelingen. Det samme fremgår af Arbejdstilsynets rapport.

Dette medie har kontaktet Cliff Præstegaard. Han skriver i en sms, at han gerne vil tale, men at han for nuværende »har brug for at have et par dages fred.«