Fortsæt til indhold

Tre byer deler 600.000 kroner: Borgerne købte købmanden – nu får de kvart million foræret

LAG Randers-Favrskov har uddelt penge for sidste gang i år. Tre projekter i Favrskov har modtaget midler.

Samfund
sra

I alt 1,75 millioner kroner blev uddelt, da LAG Randers-Favrskov behandlede projekter i tredje og sidste runde med midler i 2025, fortæller LAG i en pressemeddelelse.

En del af pengene er endt i Favrskov, hvor tre projekter har fået tilsagn om midler. Det er Min Købmand i Laurbjerg, legepladsen i Lyngå og forsamlingshuset i Nielstrup.

I Laurbjerg blev den lokale købmandsforretning, Min Købmand Laurbjerg, i august købt af byens borgere, der ønskede at bevare den lokale indkøbsmulighed. Det skete efter at den lokale købmand havde meldt ud, at hun ikke længere kunne drive butikken på grund af helbredsproblemer. I alt 1,3 millioner blev der indsamlet, så borgerne i Laurbjerg kunne købe købmandsforretningen.

Bygningen trænger til en opfriskning, så LAG Randers-Favrskov var blevet ansøgt om midler til dette. Projektet omfatter en flytning af facaden og energiforbedring af facaden, og der kommer nyt vindfang, nye gulve og nye lofter i butikken. Der blev bevilliget 289.850 kroner til projektet.

De legende børn på legepladsen i Lyngå kan nu se frem til en opfrisket plads. Lyngå Borgerforeningen har nemlig modtaget LAG-midler til at forny legepladsen, der også fungerer som byens samlingssted. Arkivfoto

Legepladsen i Lyngå

I Lyngå er byens legeplads også byens samlingssted, hvor børn og voksne mødes til leg og hygge. Der holdes børnefødselsdage i bålhytten, og legepladsen har endda sin egen årlige fest foruden at være centrum for påskeløb og byfester.

Den lokale borgerforening har derfor et ønske om at forny den nedslidte legeplads. Projektet har været en del tid undervejs, og foreningen er klar med tilladelser til projektet. Foruden fornyelse af legepladsen ønsker borgerforeningen også et multirum, hvor de kan opbevare noget grej og gøre ophold på legepladsen mere attraktivt.

»Vi ønsker at blive ved med at være attraktiv for småbørnsfamilier. Hvis legepladsen begynder at se træls ud, smitter det af på byen, og folk får ikke lyst til at bo her. Det er ligesom, hvis husene begynder at se skidt ud,« fortalte formand for borgerforeningen Ruth Davis Kring, da Din Avis Favrskov tidligere på året skrev om den særlige legeplads i Lyngå.

Det ønske har LAG Randers-Favrskov nu været med til at støtte, da de har bevilliget 128.921,25 kroner til opfriskningen af pladsen.

Nye vinduer i Nielstrup

Endelig har Nielstrup Forsamlingshus fået bevilliget 180.875 kroner til fire nye facadedøre og 26 nye vinduer. Forsamlingshuset, der ligger ved Voldum, ønsker nemlig at energioptimere.

Har du også et projekt, som du vil søge midler til? Så er LAG Randers-Favrskov klar med en ny pulje næste år. Næste ansøgningsfrist er 1. december 2025, og der er over 4,2 millioner kroner i puljen.

For hjælp og sparring kan du kontakte koordinator Mette Risager på mr@lagranders-favrskov.dk eller telefon 60 79 53 13.