»Øjenhøjde er en by i Rusland«: Nu tager Vaskeriet magten tilbage og opsiger sit samarbejde med Aarhus Kommune
Vi tager magten tilbage, skriver Vaskeriet på Facebook. Fordi der mangler dialog, vi sover dårligt og øjenhøjde er en by i Rusland. Det skete, før kommunens spareplaner blev offentliggjorte.
»Vi har i dag opsagt vores samarbejde med Aarhus Kommune. Nu tager vi magten tilbage. Det har været en svær beslutning, men vi giver køb på vores værdier, hvis vi skal fortsætte samarbejdet… Og det går jo ikke…«
Sådan skriver Vaskeriet, en øvebane for udviklingshæmmede, torsdag 16. april på stedets Facebookside. De opsagde samarbejdet inden kommunens besparelser blev offentliggjort.
Uanset om kommunen ville give dem tilskud eller ej, ville de gerne gøre sig fri.
I opslaget forklarer Vaskeriet sin beslutning sådan her:
»Øjenhøjde er en by i Rusland.
Det er forvaltningens vej eller ingen vej, her er ingen ydmyghed, dialog eller lyst til at lytte. Til gengæld bliver der talt stolpe op og ned igen om medborgerskab, inklusion, samskabelse, borgeren i centrum, civilsamfundets rolle osv, men det er ord, der udelukkende skal give mening i en rapport, en udviklingsplan, en strategi, der blot suser rundt i forvaltningen, men ALDRIG rammer praksis.
Hvorfor… fordi det eneste cheferne bliver målt på, er om budgettet holder,« står der.
De to ledere, Katrine Knudsen og Pia Stabell Hjort, mener, at den tilgang kvæler al faglighed, alle gode ideer, initiativer, øjenhøjde og virkelyst. Og at det kvæler lysten til, at civilsamfundet vil og kan samarbejde med Sociale Forhold og Beskæftigelse på en konstruktiv, innovativ og nyskabende måde.
De skriver, at deres samarbejde med Sociale Forhold og Beskæftigelse alt for længe har været præget af manglende dialog, manglende faglighed, manglende ydmyghed og manglende vilje til at lytte.
»Det har skabt utryghed i vores fællesskab og alt for mange søvnløse nætter.«
Masser af likes og opbakning
Facebookopslaget fik hurtigt flere hundrede tilkendegivelser og kommentarer.
Rigtig mange roser Vaskeriet, der ledes af Katrine Knudsen og Pia Stabell Hjort, for den modige beslutning. Pårørende til de udviklingshæmmede medarbejdere er lettede og flere ærgrer sig over, at kommunen ikke længere får del i Vaskeriets mange gode erfaringer.
»Det er på så mange måder ærgerligt og lidt tragisk, at det ikke er lykkedes at udnytte det kæmpe potentiale for fælles læring og udvikling,« skriver blandt andre Paul Natorp, der har støttet etableringen af Vaskeriet og som er medstifter og forperson for Sager der Samler.
Vaskeriet mener, at det har bidraget med utallige erfaringer. Medarbejderne har lavet temadage, oplæg, lagt hus til mange møder, lavet de dejligste frokoster og kaffeborde og foreslået diverse tiltag. De har gjort sig meget umage og oplever, at der er blevet talt begejstret om dem i KL, på diverse konferencer og ved skåltaler.
»Måske var det blot for at fremhæve, hvor innovativ Aarhus Kommune er,« undrer de sig.
»Nu tager vi magten tilbage.«