Ni skoler får otte millioner kroner: Årgange får gratis skolemad
»Man lærer bedst på maver, mættede af sunde måltider,« siger rådmand om skoler, der får millioner.
I løbet af de næste to skoleår vil ni folkeskoler i Aarhus Kommune modtage i alt otte millioner kroner til skolemad. Folkeskolerne har selv ansøgt om midlerne fra en pulje, som blev vedtaget med budgetforliget sidste år.
Skolerne, der modtager tilskudsmidler, er:
- Gammelgaardskolen
- Lisbjergskolen
- Rundhøjskolen
- Skovvangskolen
- Skæring Skole
- Ravnbakkeskolen
- Møllevangskolen
- Langagerskolen
- Hasle Skole
På flere af skolerne vil pengene blive brugt på at give en eller flere årgange gratis skolemad i den toårige periode. Andre steder skal pengene bidrage til, at mere mad laves fra bunden, eller at tilslutningen til skolemad øges, ligesom nogle skoler vil styrke deres fokus på fællesskabet omkring maden og måltidet.
Det oplyser Aarhus Kommune i en pressemeddelelse, hvor rådmand for Børn og Unge, Thomas Medom (S), desuden siger:
»Man lærer bedst på maver, mættede af sunde måltider. Men det er desværre langt fra alle børn, som har en god og sund madpakke med i skoletasken. Lige netop derfor kan skolemad gøre en kæmpe forskel for, at børnene i folkeskolen får lige muligheder for læring, udvikling og trivsel.«
»Det er ikke kæmpe beløb, vi kan give folkeskolerne, men dog alligevel et økonomisk rygstød, som betyder, at flere børn kan få et måltid mad i skoletiden, og det er en god ting,« siger Thomas Medom.
Hver af de nævnte folkeskoler modtager mellem 61.000 kroner og 1.454.000 kroner.