Fortsæt til indhold

Galten-Skovby Minigolf forbereder sig til DM

DM i Minigolf holdes den 3. og 4. september.

Sport
sra

Galten-Skovby Minigolf er nu i gang med de sidste forberedelser til sit første DM.

Det er en begivenhed, som de har glædet sig til, siden de besluttede at bygge et anlæg, som kunne blive godkendt til internationale stævner, skriver klubben i en pressemeddelelse.

»Vi er både glade og stolte over, at Dansk Minigolf Union har valgt at lægge DM på beton i Galten-Skovby, hvor 76 minigolfspillere fra hele landet skal konkurrere om podiepladserne,« udtaler formand for Galten-Skovby Minigolf, Thomas Drivsholm.

Sidste nyt på minigolfanlægget er fremstilling af præmiepodie til uddeling af præmier til både 4-mands hold og individuelle præmier.

Anlægget benyttes af klubbens mere end 220 aktive medlemmer til blandt andet klubspil tre gange om ugen. Anlægget er ligeledes blevet godt modtaget af både landsholdsspillere og gæstespillere , hvor mere end 2500 gæstespillere fra hele landet har været forbi indtil nu i denne sæson.

DM på beton afvikles den 3. og 4. september, hvor der spilles fire runder lørdag fra kl.okken 11 og fire runder søndag fra klokken 8.

Der vil være mulighed for at følge spillet ved at gå på stiarealet langs banerne og se spillet.

Anlægget vil være lukket for gæstespillere fra den 1. september til og med den 4. september. Der trænes på anlægget 1. og 2. september, inden DM afvikles.

Cafeen på Klank Idrætscenter vil være åben hele weekenden.