Fortsæt til indhold

Taekwondo: Moo Sas landsholdsudøvere er tæt på udtagelse til VM

Deltagelse i to VM-kvalifikationsstævner har betydet flere point til ranglisten, som forhåbentligt kan udløse billetter til efterårets VM.

Sport
sra

Den seneste måned har Skanderborg Taekwondo Klubs landsholdsudøvere deltaget i tre VM-kvalifikationsstævner i teknikdisciplinen – London Open og klubbens egen Danish Open. Begge stævner havde et højt internationalt niveau, og medaljerne var hårdt tilkæmpet, skriver klubben i en pressemeddelelse.

Klubbens profiler hentede 10 medaljer med hjem til klubben fordelt på fem guld, to sølv og tre bronzemedaljer. Derudover blev der hentet essentielle point til VM-ranglisten, som måske kan udløse billetter til VM i Hong Kong i efteråret.

Guldmedaljer til par

Johan Fredmar og Silje Liborius ligger på en suveræn førsteplads på VM-ranglisten i freestyle-par for sortbælter. Parret leverede igen toppræstationer både ved London Open og ved Danish Open, hvor de slog tyske finalemodstandere ved begge stævner og tog sig af guldmedaljerne og lagde flere point til VM-ranglisten.

Johan Fredmar går også efter VM-pladsen i den individuelle freestylegruppe for sortbælter. Ved London Open måtte han nøjes med en bronzemedalje efter hård modstand. Johan Fredmar kunne fik dog hævn ved det efterfølgende Danish Open i Fælledhallen, hvor det blev til en klar guldmedalje.

Kamp for VM-udtagelse

Klubbens europamestre i damesortbælter Laura Nancke, Annesofie Fredberg og Silje Liborius har kæmpet intensivt for at blive udtaget til VM, men har manglet det nødvendige held ved de hidtidige VM-udtagelsesstævner.

Hidtil har forårets stævner kastet sølvmedaljer af sig til EM-vinderne. Historien gentog sig ved London Open, hvor teamet måtte tage til takke med sølv. På hjemmebane i Fælledhallen ved Danish Open blev det til endnu en sølvmedalje efter et marginalt finalenederlag til et andet dansk hold fra Skive. Det lokale dameteam ligger pt. på andenpladsen på VM-ranglisten, og det kommende stævne Østrig Open bliver afgørende for udtagelsen.

Guld til stortalent

Naja Nancke deltog med forrygende succes ved både London Open og Danish Open. Ved begge stævner tog det lokale stortalent guld i rødbæltegruppen for juniorer. I rødbæltegruppen for seniorer ved Danish Open vandt Anna Hansen en flot bronzemedalje og samme karat medalje tilfaldt Johannes Bertelsen, som tog tredjepladsen i drengegruppen for grøn/blåbælter.

Skanderborg Taekwondo Klubs teknikhold hentede en flot femteplads i sortbæltegrupperne ved London Open ud af omkring 100 teams, og ved Danish Open blev det til en flot niendeplads ud af de 73 deltagelsen teams.

Skanderborg Taekwondo Klub har fået stor ros for Danish Open i Fælledhallen, som har haft kæmpe vokseværk til 500 deltagere fra 14 lande og nu er Danmarks største taekwondostævne. Klubben har allerede store planer for 2025-udgaven af Danish Open, som blandt andet kan betyde udvidelse af stævnedage.