Fortsæt til indhold

I Aarhus ligger Danmarks bedste skolebibliotek

Katrinebjergskolen i den nordlige del af Aarhus har vundet prisen for Danmarks bedste skolebibliotek.

Aarhus
jwh

På Katrinebjergskolen kan man nu bryste sig af at have landets bedste skolebibliotek. Eller pædagogisk læringscenter, som det har hedder officielt siden skolereformen i 2014.

Hvert år bliver det bedste pædagogiske læringscenter kåret af Kommunerns Forening for Pædagogiske Læringscentre i samarbejde med DBC Digital på foreningens årsmøde. Og 14. september skete det på Secerin Kursuscenter i Middelfart, hvor Katrinebjergskolen altså løb med den fornemme pris.

Det oplyser Kommunernes Forening for Pædagogiske Læringscentre i en pressemeddelelse.

Hvert år fastlægger foreningens faglige udvalg et tema, som de nominerende bedømmes ud fra. Dette års tema er PLC og gode læsevaner. Prisen i år uddeles derfor til den skole, der i særdeleshed formår at skabe gode læsevaner blandt skolens elever og dermed styrker og løfter læseglæden.

»Katrinebjergskolen er i den grad et sted, hvor litteratur og lytteratur (lydbøger, red.) er hjerteblod. Det kombineret med en enorm indsats og opfindsomhed i årsplaner og i tilgangen til børns læsning i det hele taget – så er det næsten umuligt ikke at kickstarte læselysten og af den vej få skabt og fastholdt de gode læsevaner. Det er utroligt, hvor meget to deltids læringsvejledere kan få presset ind i deres skema – faktisk meget imponerende,« siger Klaus F. Svensson, formand for Kommunernes Forening for Pædagogiske Læringscentre, i pressemeddelelsen.

Præmier for flere tusinde

Hvert år nomineres skoler fra hele landet. Herefter udvælges der tre finalister, som hver modtager et besøg af repræsentanter fra foreningen. Hvorefter foreningens bestyrelse tager endeligt stilling til præmiefordelingen og hvilken skole, der løber med førstepræmien og titlen som Danmarks bedste PLC.

»Det er altid en beslutning, vi tager meget alvorligt. Alle tre finale skoler skilte sig ud, og har alle tre skabt nogle gode læsevaner på skolerne. Katrinebjergskolen i særdeleshed med en overflod af spændende planer, tiltag og ideer. Vi er meget spændte på at se de ideer, som endnu er på tegnebrættet for det kommende år,« fortsætter Klaus F. Svensson i pressemeddelelsen.

Katrinebjergskolens præmie består af dels ti eksemplarer af hvert bind af trilogien Legendens Ridder skrevet af Jeanette Sigthenborg Rasmussen, der for første bind vandt prisen Årets Danske Fantasydebutant i 2021. Udover bøgerne vil skolebiblioteket få besøg af forfatteren selv eller rettere et dobbelt forfatterbesøg, for de vil også få besøg af Jeanettes fantasykollega Thea Astrid Fynbo Madsen, og også hun skriver fantasy med historisk islæt.

Værdien på præmien ligger på mellem 12.000-15.000 kr.

En saltvandsindsprøjtning

Førstepræmien følges desuden af et varigt og synligt bevis på titlen som Danmarks bedste PLC 2023. Det er et kunstværk kreeret af Oksevejens Skole i Sydslesvig, der vandt sidste år.

»For mange skoler er præmiens værdi måske halvdelen af skolebibliotekets årlige bogbudget – hvis overhovedet så meget, så den giver lige skolebibliotekerne en saltvandsindsprøjtning i en ellers presset økonomi. Kunstværket og titlen i sig er et skulderklap og kan være med til at skabe en større faglig stolthed,« siger Klaus F. Svensson i pressemeddelelsen.

Med i finalen var Vindinge Skole fra Roskilde Kommune og Sophienborgskolen fra Hillerød Kommune. Begge skoler går hjem med en andenplads og bestemt ikke tomhændede, for de vinder også hver især bogpræmier af en værdi på mellem 5.000 til 6.000 kroner hver.