Fortsæt til indhold

Se billederne: Hundredvis af aarhusianere greb skovlen og plantede de første 1.000 træer til ny lokal skov

Hundredvis af aarhusianere deltog i plantningen af den nye skov, som bl.a. er et samarbejde mellem Northside Festival og Aarhus Kommune.

Aarhus
am

Der var både musik og mad, da flere hundrede aarhusianere lørdag greb skovlene og plantede de første 1.000 træer i et nyt skov- og naturområde syd for Vilhelmsborg.

Det skriver Teknik og Miljø i Aarhus Kommune i en pressemeddelelse.

Projektet er et samarbejde mellem festivalen Northside, Aarhus Kommune og Den Danske Klimaskovfond.

Foto: Teknik og Miljø, Aarhus Kommune
Foto: Teknik og Miljø, Aarhus Kommune
Foto: Teknik og Miljø, Aarhus Kommune
Foto: Teknik og Miljø, Aarhus Kommune

De 10 hektar skov, som Northside finansierer, bliver en del af et 300 hektar stort naturprojekt, hvor Aarhus Kommune omdanner tidligere landbrugsjord til ny natur.

Formålet er at give aarhusianerne nem adgang til gode oplevelser under åben himmel samtidig med, at grundvandet bliver beskyttet, biodiversiteten øget og mere CO2 bliver bundet i området, oplyser kommunal-forvaltningen.

Teknik- og Miljø-rådmand Nicolaj Bang (K) i midten og minister fra Grøn Trepart Jeppe Brus (S) til højre var blandt lørdagens deltagere. Foto: Teknik og Miljø, Aarhus Kommune
Foto: Teknik og Miljø, Aarhus Kommune

Minister for Grøn Trepart, Jeppe Bruus (S) var også med til lørdagens arrangement for at blive klogere på, hvordan sådan et samarbejde mellem forskellige aktører kan inspirere til flere grønne områder i resten af landet.