Venstres grønne ansigt - valgflæsk eller ægte klimaengagement?
Kan Michael Stegger Jensen, som i en Morten Korch-film, løse problemerne for det lille samfund - modsat Veenstre, spørger Carsten Nørgaard.
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.
»Hvor er det dejligt at vide, at Venstre pludselig er blevet et ansvarligt miljø- og klimaparti, der prioriterer biodiversiteten og vandkvaliteten. Det har vi ventet på i mange år. Nu må de gå ind for udtagning af lavbundsjorde, undlade at sprøjte markene og gå 100% over til økologi. Morten Korch har ikke levet forgæves.
Christoffer, det klæder dig ikke. Uenigheder er fint, men tonen skal være ordentlig og respektfuld overfor andres holdning og meninger.
At høre Christoffer Pedersen på byrådsmødet den anden aften i sagen om biogasanlæg var både pinligt og frustrerende. At hans sidemand, borgmester Michael Stegger Jensen kunne hold sig i ro er imponerende.
For Venstre er der helt sikkert gået valgkamp i deres optræden. Konstant på nakken af borgmesteren og hans parti. Ingen tvivl om, at Christoffer har været i lære hos sin forgænger om at bruge enhver lejlighed til at udspy giftigheder overfor sine politiske modstandere.
Christoffer, det klæder dig ikke. Uenigheder er fint, men tonen skal være ordentlig og respektfuld overfor andres holdning og meninger.
I Christoffer Pedersens indlæg i avisen skriver han at det var et spinkelt flertal mod at bygge et biogasanlæg ved siden af bl.a. Djurs Sommerland. Det ”spinkle” flertal fik 45% flere stemmer end de der stemte for. At det store flertal imod et byggeri og i særdeleshed vor borgmester ikke udviste lederskab må være affødt af valgkamp. Det er jo netop lederskab at vil afsøge alle muligheder. Ellers vil samme Christoffer jo straks sige, at man ikke har været professionel og afsøgt alle muligheder.
Nå, men som i enhver Morten Korch film, mon ikke den unge mand, spillet af Michael Stegger Jensen, kommer på den hvide hest og løser problemerne til glæde for hele det lille samfund.
At man har en investor, hvis de får det som de vil have det, er jo ikke ens betydende med at det er den bedste løsning for kommunen, alle andre virksomheder og dens borgerne. Hvis alle arbejder seriøst med sagen fremover, så skal Djursland nok få sit biogasanlæg.«