Fortsæt til indhold

Friplejehjem eller lokalplejehjem - hvornår ser vi det første i Syddjurs?

Hvordan vil Syddjurs Kommune sikre, at ældrereformen bliver realiseret effektivt og ført ud i livet, spørger Liberal Alliances Peter Malbæk.

Debat
Peter MalbækLiberal Alliance Syddjurs

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger om dit lokalsamfund, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne. Du kan sende os din mening her.

»Regeringen med bred opbakning fra flere partier har fremlagt en ældrereform, som indeholder mange gode initiativer, der skal sikre en bedre velfærd for vores ældre borgere. Reformen spiller perfekt op til de planer, der er på ældreområdet i Syddjurs.

Den brede politiske opbakning til reformen skal nu omsættes til praktisk handling i Syddjurs. I Plejeboligstrategi 2023-2035, som blev omtalt af redaktøren i en artikel i sidste uge, er prognosen, at der skal bygges 244 nye plejeboliger i Syddjurs frem mod 2035.

Er det første friplejehjem eller lokalplejehjem i Syddjurs på vej?

Reformen åbner op for en ny type lokalplejehjem, og den gør det lettere at etablere friplejehjem. Liberal Alliance i Syddjurs foreslår, at ny kapacitet på plejeområdet bliver som friplejehjem eller lokalplejehjem. Dermed understøtter vi det politiske ønske om frisættelse og decentral ledelse, der ligger alle reformpartierne på sinde. Der har tidligere været snakket meget om dette i Syddjurs – nu skal vi se handling fra partierne i Byrådet, så vi får det første friplejehjem eller lokalplejehjem i Syddjurs.

Lad os i øvrigt bruge erfaringerne fra andre kommuner, når vi går i gang.

Faste teams i hjemmeplejen ligger også som en central prioritet i reformen. Det er helt på linje med det projekt, der allerede kører i Syddjurs. Så på trods af de udfordringer, der er med at få team organisationen i Syddjurs til at fungere, så skal vi fortsætte med det, vi har i gang og støtte op om medarbejdere og ledelse, så faste teams bliver en succes for de ældre og for medarbejderne.

Der ligger mange andre gode beslutninger i ældrereformen. Liberal Alliance Syddjurs kommer til at følge op på, om alle de gode initiativer i reformen bliver til virkelighed i Syddjurs. Til gavn for vores ældre borgere og deres familier.«