Nu bygges lægehus om: Opholdssted er et skridt nærmere
Det gamle lægehus i Voldum bliver lige nu bygget om, så det kan huse unge fra opholdsstedet Kanonen.
Et Facebook-opslag af entreprenør-virksomheden Toft & Alexandersen viser, at der sker ting og sager i det gamle lægehus på Voldum-Rud Vej 1A i centrum af Voldum.
»Toft & Alexandersen har netop vundet en sag om at renovere en ældre lægeklinik til et opholdssted for unge. Det er en fornøjelse for os at få muligheden for at transformere denne bygning til et nyt formål,« skriver virksomheden.
Dermed er opholdsstedet Kanonen endnu et skridt nærmere at flytte til Voldum.
Opslaget fra entreprenør-virksomheden er blevet delt i Facebook-gruppen ”Voldum”, hvor det bliver mødt med sure smileys og kommentarer som:
»I behøver ikke skynde jer. Det er ikke noget, vi ser frem til.«
Trods gentagne henvendelser er det ikke lykkedes at få en kommentar fra Kanonens leder, Trine Hounsgaard Pfeiffer. Lokalavisen Favrskov ville gerne have spurgt hende, hvilke unge der skal bo på Voldum-Rud Vej 1A, og om der er taget særlige hensyn i forhold til, at der er tale om centrum af en by. Vi ville også gerne have spurgt, om de lokale har nogen grund til at være utrygge ved Kanonens tilstedeværelse. Og endelig, hvordan Kanonens tilgang til naboerne bliver.
Da Lokalavisen Favrskov talte med Trine Hounsgaard Pfeiffer for præcis to år siden, fortalte hun, at der fortsat var mange godkendelser, som skulle på plads, før Kanonen kunne flytte ind. Noget kunne altså tyde på, at de godkendelser nu er landet.
Utrygge borgere
Det vakte megen palaver i Voldum i 2020, da det socialpædagogiske opholdssted Fonden Kanonen første gang ytrede ønske om at rykke ind i det gamle lægehus i centrum af Voldum med syv unge i alderen 12-25 år. Blandt andet blev en underskriftsindsamling sat i søen med over 300 signaturer.
Det er i særdeleshed lægehusets meget centrale placering i byen, som borgerne er bekymrede over, og så det, at der allerede er to institutioner for belastede unge meget tæt på Voldum – dels i Rud, dels på Baskærvej. Det er Fonden Kanonens afdeling i Hadbjerg, som efter planen skal flytte til Voldum Rud Vej 1A i Voldum.
Den 15. marts 2022 viste Voldum-borgerne deres utilfredshed ved en demonstration, hvor 150-200 personer deltog.
Egentlig havde Favrskov Kommune i oktober 2020 givet Kanonen afslag på ansøgningen om at flytte ind i det gamle lægehus. Kommunens afslag på landzonetilladelsen var bare ikke lovlig. Det slog Planklagenævnet fast den 30. november 2021:
»Kommunen har begrundet sit afslag på landzonetilladelse i hensyn, som ikke lovligt kan varetages efter planloven (...) Kommunens afgørelse lider af en væsentlig retlig mangel, hvorfor den ophæves og hjemvises til fornyet behandling i kommunen.«